İzmir'de sağlık turizmi
Dr. Sırrı Sorguç

Dr. Sırrı Sorguç

İzmir'e dair

İzmir'de sağlık turizmi

30 Kasım 2016 - 13:39

Ülkemizin turizm geliri tahmini olarak 20 milyar dolar, sağlık turizminin beklenen ilk potansiyel hedefi 20 milyar dolar. Yani anlayacağımız üzere sağlık turizmi yepyeni bir imkan Türkiye için.

Türkiye’nin yüzakı ne söylenirse söylensin tıp fakültelerimiz ve oralardan mezun olan doktorlarımızdır.

Dünya Üniversiteleri sıralamasında en iyi ilk yüz üniversite içerisinde hep tıp fakültelerimiz olur. Uzmanlarımız , hocalarımız Avrupa uzmanlık derneklerinin başkanıdır.

Dallarında önemli ödüllerin sahibidirler.

Nobel Tıp ödülünü gururumuz Prof.Dr. Aziz Sancar boşuna almamıştır.

Türkiye de özellikle doğal bir gelişimle, kendiliğinden sağlık turizmi sektörü de bu nedenlerle oluşmuştur. Devlet bu konuyu keşfettikten sonra da turizm sektöründe bunun planlı ve öngörülebilir bir sektör olmasını sağlamaya çalışmaktadır.

Avrupa ülkelerinden daha çok, göze lazer uygulaması, estetik cerrahi ,saç ekimi ,diş protezi gibi kendi ülkelerinin beşte bir fiyatına aynı kalitede hizmet alan AB vatandaşları ülkemize gelmişken bir de tarihi yerleri gezmektedirler . Kuzey Avrupa ülkelerinden gelenler de kaplıca için gelmektedir. AB ülkelerinin sağlık sigortaları Türkiye'yle anlaşma yapmayı düşünmekte,özellikle ameliyat günü uzun olan branş hastalarını Türkiye de daha ucuza ameliyat ettirmeyi planlamaktadırlar.

Bu turizmin en güzel yanı da deniz –yaz turizmi değil , kısa gezi turizmi olduğundan kışın daha çok olmasıdır.  Son yıllarda ise etraf ülkelerindeki çalkantılar nedeniyle her türlü sağlık sorunu için ülkemize akın bulunmakta, bu ilginin artarak devam edeceği de görülmektedir.

İzmir sağlık turizminde Türkiye’nin rakipsiz en avantajlı şehridir.

İzmir, bir çok kişinin farketmemesine rağmen bu konuda öncü durumdadır.

Hem ulaşımı-erişimi İstanbul gibi zor değil,hemde sağlık alanında gelişmiş ,potansiyeli çok yüksek bir şehirdir.

Kaplıcaları , özel ve devlet hastaneleri,üniversite hastaneleri, yetişmiş nitelikli insan gücü ve tıbbi donanımının yeterli olması bakımından daha da gelişmeye açık bir durumdadır. İzmir'in interlandı da sağlık turizminin turizm ayağı için çok ideal bir durumdadır.

Expo İzmir de bu tema boşuna seçilmemiştir.    İzmir Türk sağlık turizminin merkezi olmak için hazırdır.  

 

Son Yazılar