İzmir’ e bir yatıran on kazanır
Dr. Sırrı Sorguç

Dr. Sırrı Sorguç

İzmir'e dair

İzmir’ e bir yatıran on kazanır

09 Şubat 2017 - 11:24

İzmir’in Kentsel dönüşümü diğer şehirlerimize göre muhteşem olur bence. Çünkü "İzmir çukuru" denen yer, önü tamamen denize bakan kıyı şeridi ve hemen arkasında yükselen semtleri içerir ki buralar şehrin merkezinde dönüşümü çok gösterişli olacak semtlerdir.

İzmir'in dönüşümünün maliyeti kazanımına göre düşük olacaktır . İzmir dönüşümünü tamamladığında görünümü; gökdelenleriyle Hong Kong gibi, Rio de Jenerio gibi bir kente dönüşecektir.

Özellikle önceki makalelerimde anlattığım gibi kentin içinde ışıklandırılmış Pagos taki akropol ve antik tiyatro, old city ,denize uzunan korular,yapay plajlar,marinalar,neşe ve eğlence caddesi,dev akvaryum ,müzeler adası gibi şehre harikalar da kazandırılırsa bu şehre Avrupa’dan bile göç olur.

İzmir'in yetiştirdiği bir çok değer var bunun önünü açabilecek,bu kişiler öncelikle eski belediye başkanlarıdır. Geçmişin hatalarını en çok onlar biliyor,şehrin geçmişten gelen gelişimine hakimler,gerçekleştiremedikleri hayalleri var.

Eski belediye başkanlarının tamamından yararlanmalıyız.

Başkanlara bilimsel destek verecek şehir planlamacıları , mimarlar, üniversite hocaları gibi bir grubun yapacağı bir ön hazırlıkla devletin resmi kurumlarının da şehrimiz için düşündüğü projeler birleştirilerek önümüzdeki dönemin önünü açacak bir rüzgar yakalanabilir.

Bir de şehre güzel eserler kazandıracak bir iki sanatsal yarışma yapılarak bütün bunlar güzellikle süslenebilir.

İzmir’e bir yatıran on kazanır

Güzel İzmir çok şeyi  hakediyor.

Sevgiyle kalın.

 

Son Yazılar