SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ VE FORBES KÖŞKÜ
Dr. Sırrı Sorguç

Dr. Sırrı Sorguç

İzmir'e dair

SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ VE FORBES KÖŞKÜ

03 Temmuz 2018 - 10:18

İzmir Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi  İzmir'in, hatta Türkiye'nin en güzel yerleşimine sahip hastanesidir.  

138 dönüm arsa,100 yıllık çamlık korusu ve yüzlerce zeytin ağaçlarını içeren cennet bahçesi gibi bir alanda bulunmakta,ayrıca yine bahçede Tarihi Forbes Köşkü de bulunmaktadır.

Sağlık Bakanlığı  tarafından önümüzdeki 5-6 yıl içerisinde Buca'da otoyol girişine yakın bir alanda 1000 yataklı bir hastane yapılması  ve bu hastane yapıldıktan sonra şu an mevcut hastanemizin yenilenerek yerine daha küçük bir dal hastanesi ya da genel hastane yapılması planlanmaktadır.

Buca da 9 Eylül Üniversitesi'nin Eğitim Kampüsleri , öğrenci yurtları ve öğrenciler için çeşitli mekanlar bulunmaktadır. Otoyol ile ulaşım,uçan yol ve konak köprüsü ile ulaşım,İzban,planlanan Bornova tüneli ve bir de önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde metronun gelecek olması ( İzbanŞirinyer ile Tınaztepe kampüsü arasında tramvay da olmalıdır) gibi ulaşım konusunda İzmirin en şanslı ilçesi olacak olması Buca'nın bir  üniversiteler yerleşkesi olarak daha da gelişmesi yönünden önünü açacak fırsatlarıdır.

Benim önerim ; zaten yukarıda da belirttiğim gibi üniversite kampüslerine bir de bu 138 dönüm arazinin ilave olması, böylece Bucamızda büyük bir prestij sağlayacak modern bir Tıp Fakültesi ve Üniversite Hastanesi kazandırılmasıdır. Bu pratik olarak çok mümkündür.

Dekanlık Binası olarak "tarihi Forbes Köşkü"nün  kullanılması da bu güzel Köşkün en iyi şekilde değerlendirilmesini sağlayacaktır.

"Sağlık Bilimleri Üniversitesi Buca Seyfi Demirsoy Tıp Fakültesi Hastanesi":  Bu projeyle hem Buca , hem İzmir, Üniversite Şehri olma yolunda büyük bir adım atmış olacak, hem de İzmir ve Buca ya yüksek nitelikli, akademisyenlerin hizmet verdiği güzel bir sağlık hizmeti kazandırılacaktır.

Bir sonraki makalemde İzmire yine yeni bir Tıp Fakültesi imkanından bahsedeceğim...   Güzel İzmirimiz hep daha güzeline,en iyisine layıktır...

 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • İsa güneş
  4 yıl önce
  sayin hocam güzel bucamiz için katkılarınız için çok teşekkür ederim
 • İsmail Ardamar
  6 yıl önce
  Bucamız için kaleme almış olduğunuz makaleniz heyecan verici olduğu kadar ,daha yaşanabilir bir kentin üniversite düzeyinde sağlık hizmeti alabilecek olması çok sevindirici...Teşekkürler.

Son Yazılar