Konak-Karşıyaka Git Gel kısa Metro
Dr. Sırrı Sorguç

Dr. Sırrı Sorguç

İzmir'e dair

Konak-Karşıyaka Git Gel kısa Metro

11 Temmuz 2016 - 11:31

İzmir'in trafik sorununun yüzde 50'si Karşıyaka –Konak arası trafiğin yoğunluğunun tüm kente yansımasıdır.

İzban bunu biraz hafifletse de şehir merkezindeki karmaşık trafik nedeniyle sabah işe gidiş ve akşam iş dönüşü saatlerinde ciddi bir yoğunluk yaşanmaktadır.

O kadar ki bu saatlerde Acil durumu olup ambulansla hastaneye zamanında yetişebilmek mümkün olamamaktadır.

İzmir çalışma yaşamı ağırlıklı olarak Konak,Çankaya, Basmane, Alsancak semtlerinde olmaktadır. Buralara Metro ulaşımı olduğundan daha da  büyük bir trafik sorunu olmamaktadır. Ancak İzmir'in trafik sorunu da budur. Trafiğin zorlanmasının bir nedeni de otoparkların az oluşudur. İlerleyen makalelerimde bu konuda da ilginç fikirlerimi sizlerle paylaşacağım.

Konak Metro istasyonuyla Karşıyaka arasında deniz altından giden 2-3 durakta duran "git-gel" yaklaşık 5 kilometre gibi kısa bir metro hattı yapılırsa yukarıda anlattığım trafik sorunu bir anda çözülecektir.

Bu mesafe çok kısa olduğu için maliyeti de az olacaktır,ayrıca inşaat denizin altında olduğu için bitene kadar şehrin yaşamını kötü yönde etkilemeyecektir.

Konak metro istayonunda denize doğru bir hat çekilecek, Karşıyaka da ise bir istasyon yeni yapılan tranvay istasyonuyla, bir istasyon da İzban istasyonuyla ortak olacak. Böylece Karşıyaka hem İzban, hem tramvay hem de metroyla şehrin merkezi Konak'a bağlanmış olacak. Binlerce özel araç ve otobüsün şehir merkezinde girmesine gerek kalmayacak.

Zaten bir sonraki Metro planında olan Üçyol-Buca hattı da kısa bir hat olacağından bu iki proje aynı anda yapılabilir ve kısa zamanda hizmete girebilir. Hatta aynı anda Narlıdere'ye kadar olan kısım da yapılabilir. Böylece metro konusunda çok büyük bir aşama katedilebilir güzel İzmirimizde.

Buna ek olarak da Güzelyalı tranvayının Üçkuyular'da planlanan son durağından, devam edilerek; İnciraltı'yla Balçova, Narlıdere güzergahında bulunan tali yolun kenarındaki arsaların çok azının istimlakıyla tranvay , Dokuz Eylül Tıp Fakültesi'ne ve Narlıdere çıkışına kadar uzatılabilir.

Maliyeti de çok ucuz olur.

Ayrıca Üçkuyular Metro istasyonundan tranvay istasyonuna yer altından yürüyen kaldırım ile geçiş de olmalıdır. Ek olarak da Şirinyer İzban istasyonundan Tınaztepe kampüsüne kadar şu anda atıl bulunan eski tren yolu tranvay haline getirilebilir.

Sayın Başbakanımızın 35 projesinden biri olan İzmir Körfez Geçiş projesinde de (Sultan Alparslan Köprüsü) şehrin Karşıyaka-Çiğli sınırından, İnciraltı Narlıdere otabana yakın çıkışında olan güzergahta hem otoyol hem de raylı sistem var (12 kilometre). Bu da anlattığım projeyle tam bir bütünlük sağlayarak Karşıyaka’nın ulaşımının artık tamamen ve çok uzun yıllar rahatlamasını sağlayacaktır.

İzmirimize her zaman sahip çıkalım, sevgiyle kalın..

Son Yazılar