İzmir'in sabah trafiği sorununa çözüm
Dr. Sırrı Sorguç

Dr. Sırrı Sorguç

İzmir'e dair

İzmir'in sabah trafiği sorununa çözüm

11 Ocak 2018 - 11:33

İzmir'in sabah trafiği sorunu özellikle saat 08:00-09:00 arasında ana arterlerde tıkanıklık şeklinde olmakta.

Bir önceki köşe yazımda da belirttiğim gibi özellikle Karşıyaka-Konak, Üçkuyular- Konak ve Bornova -Konak  arasında başlayıp tıkanıklığa göre halka halka genişleyen bir sorun yaşanmaktadır. Akşam trafiğinde de sorun olmakta, ancak iş çıkış saatleri sektöre göre farklılık görterdiği için sabah saatlerindeki trafik sorunundan daha hafif bir sorun oluşmaktadır.

İŞ SAATİNDE ÜCRETSİZ ULAŞIM

Şehrimizin metro alt yapısı tamamlanıncaya kadar olmak üzere ; sabah 07:00-08:00 arasında, vapur, metro, tramvay, otobüs, yani belediyenin verdiği tüm toplu ulaşım hizmetleri ücretsiz olmalıdır.

Bu uygulama  yapılırsa, bence sabah trafik sorunu önemli ölçüde hafifler. Ayrıca şehirde her kesimin;özellikle  kendi aracıyla  işe gitme alışkanlığı olan kesimin toplu ulaşıma alışması sağlanır. Trafik azalır,hava kirliliği azalır,milli ekonomimize de fayda sağlar.

İşe gitmeye koyulan çalışanlar sabah saat 07:00-08:00 arasında ekonomik kaygısı olmaksızın birkaç toplu ulaşım aracı değiştirerek işlerine kolaylıkla varabilir.

Bu tercihte bulunanların İşe gidiş saatleri 08:00 öncesinde yola çıkmayı gerektirdiğinden sorun oluşan 08:00-09:00 arasında trafik rahatlamış olur.

Akılcı çözümler bazen yatırım gerektirmeden de sonuca ulaşmamızı sağlayabilir.

Burada belediyenin çok az bir gelir kaybı oluşabilir ama bunu da sosyal bir hizmet gibi düşünmeliyiz. Milli ekonomi ve halkın rahatlığı ana prensip olmalıdır.

Güzel İzmirimiz ve İzmirliler  her güzelliği hak ediyor.  

Sevgiyle kalın...

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Semir Ferraoğlu
    6 yıl önce
    Tramvay projesi bir halk projesi değildir.. bir belirli kişilerin ceplerini doldurma projesidir...bir 4 kişilik tan fazla taşımayan bir Tramvay uğuruna Ağaç katıliamı yapıldı..caddeler daraltıldı...kazalar kat kat arttı..bu proje aklı selim kişilerden dava edildi .ancak malum adalet kime çalışır?...bence çözüm olmayacak Tramvay kaldığı sürece, şehir ve meskeni yerlerde AVM inşaati ,gökdelen insaati yeşili yok edip betonlaşma devam ettigi sürece sorunlar çiğ gibi artacak ..izmiri bu hale getiren bir an önce eli çekilmeli ve soruşturmamalı...Izmir halkı da seçimlerde onları cezalandırılmalıdır...izmirimize ihanet edildi , edilmeye de devam etmektedir...

Son Yazılar