İZMİR'DE SAĞLIĞIN AMİRAL GEMİSİ: TEPECİK EĞİTİM VE...
Dr. Sırrı Sorguç

Dr. Sırrı Sorguç

İzmir'e dair

İZMİR'DE SAĞLIĞIN AMİRAL GEMİSİ: TEPECİK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ

20 Eylül 2018 - 11:51

28 yıllık hekimlik meslek hayatımın son 18 yılını İzmir'in bir çok hastanesinde sağlık yöneticiliği (Baştabip-Baştabip Yardımcılığı) görevlerinde geçirdim,böyle nasip oldu.

Son bir yıldır da İzmir'imizin en büyük hastanesi olan  "İzmir'de Sağlığın Amiral Gemisi" Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde  görev yapıyorum.

Her görev yeri bana bir şey kattı.. İnşallah benimde görev sürelerim içerisinde memleketimiz ve sağlık tesislerimiz için bir faydam olmuştur. Şahsen, elimden geleni yaptığımı düşünüyorum.

Şunu belirtmek isterim ki Tepecik Eğitim Hastanesini yakından tanımak beni gerçekten etkiledi,

Öncelikle bunu söyleyeyim.

Tepecik Hastanesi'nin kendine özgü,olgun bir kültürü var. Burada Hekimlerimiz başta olmak üzere sağlık çalışanlarımız müthiş bir dinamizmle, fedakarca çalışıyorlar.

Günde 10.000 ( on bin ) hasta muayene oluyor.

Bin hasta tetkik ve küçük müdahale,endoskopi vs nedeniyle geliyor..

Bin hasta yatıyor ve dört bine yakın çalışanımız var.

Yani örnek vermek gerekirse İzmir'in Seferihisar ilçesinin nüfusu kadar kişi her gün hastanemizde bulunuyor.

Bu Bakımdan Tepecik Hastanesinin iyi hizmet vermesi doğrudan İzmir'in sağlık kalitesinin göstergesi olarak algılanmalıdır. Bu bilinçle şunu ifade edebilirim ki "İzmir de Sağlık Hizmeti çok iyi durumdadır". Bir kere hangi tesise bu kadar ve sıkıntılı ( Hasta) insan kalabalığı girse mutlaka bir kaos olur,bir de bu insanların muayene sırası,muayene edilme,tetkik,film,konsültasyon ,kontrole gelme ,ameliyat.... gibi karmaşık işlerini düşünün kitleyi ikiyle,üçle çarpmak gerekir.

Tepecik Hastanemizde bu hizmetlerin yanında Türkiye ve dünyada sağlık alanında ses getiren yayınlar ve akademik çalışmalar yapılıyor. 100 'ün üzerinde akademisyen kadromuz bulunuyor.( Bu konuyla ilgili bir sonraki makalemde önerilerim olacak...)

Tepecik Eğitim Hastanesi İzmir'de ve Ege Bölgesi'nde; hem hastaların ,hem de sağlık çalışanlarının ve sağlık sisteminin son umududur.

Çevre il ve ilçelerde  hastasını gönderecek yer bulamayan hekim, hastasını taşıyan 112 Ambulansı çaresiz kaldığında adres Tepecik Hastanesidir. Oraya götürülen hastanın kabul edilmeme lüksü yoktur çünkü...

O yüzden Tepecik Hastanesi zor işlerin hastanesidir.

Hastanelerimizin hakkı ödenmez, hekimlerimizin hakkı ödenmez...

Tepecik Hastanemiz daima var olsun, gelişsin, güzelleşsin...   

Sevgiyle kalın...

 

YORUMLAR

  • 5 Yorum

Son Yazılar