İnanç tarihi ve İzmir
Dr. Sırrı Sorguç

Dr. Sırrı Sorguç

İzmir'e dair

İnanç tarihi ve İzmir

06 Aralık 2016 - 23:55

 

İzmir , Hıristiyanlar açısından önem taşıyan bir şehirdir. İzmir ve çevresi ; ilk Hristiyan kiliseleri ve Hz. İsa’nın havarilerinin yaşamlarında önemlidir.

" Meryem Ana Evi, Hristiyanlarca Hac yeri ilan edilmiştir. Meryem Ana adına yapılmış ilk kilise olan "Çifte Kiliseler" ve Hz. İsa 'nın en sevdiği havarisi olan St. John ' un mezarının da içinde bulunduğu St. John Bazilikası ve Yedi Uyuyanlar Mağarası Dünya Hristiyan tarihi açısından eşsiz değerdedirler.

Hıristiyanlığı yaymak için Anadolu 'da inşa edilen, İncil'de de adı geçen 7 havarinin inşa ettiği söylenen, Hristiyanlığın ilk 7 kilisesi bu bölgededir. Smyrna (İzmir), Ephesus (Selçuk), Pergamum (Bergama), Sardis (Sart), Thyatira (Akhisar), Philadelphia (Alaşehir) ve Laodicea (Denizli).

Bu yüzden İzmir Kudüs’ten sonra Hristiyanlık için  çok Özel bir şehirdir.

İzmir de kendisini mesih ilan eden Sabetay Sevi'nin evi bu gün müze olarak kullanılmaktadır. Sabetayizm Osmanlı'dan bu güne hakkında çok araştırmalar yapılan, sayısız kitapların yazıldığı tarihi bir olgudur.

Kent merkezinde yer alan camiler, kiliseler ve sinagoglar…   

Üç semavi dinin kardeşçe bir arada bulunduğu nadir bir şehirdir İzmir. İspanya'dan gelen Sefarad’ ların yoğun yerleştiği bir şehirdir aynı zamanda.

İzmirdeki önemli tarihi kilise,cami ve sinagoglar şunlardır; St Antonio di Padova Kilisesi, Kılcızade Mehmet Ağa Camii, Algazi Sinagogu, Salepçioğlu Camisi, Şadırvanaltı Camii, Hisar Camisi, “La Sinyora” (Giveret-Hanımefendi) sinagogu , Bet İsrael sinagogu , İzmir’in Koruyucu Aziz’i: Sen Polikarp.

Avrupa'dan Amerika'ya,hatta Rusya'yı da sayarsak bu özellikte bir şehir bulamazsınız.

İzmir bu gün yetişmiş İnsan gücü, sağlık turizmi, inanç turizmi, tarım, sanayi, zeytinyağı ve şarapçılık ,üniversiteler şehri olması gibi çok yönlü kalkınma imkanları olan bir şehirdir.

Güzel İzmirimizin her yönüyle Türkiye’nin yıldızı olması için; tarihi güzellikleri, imkanları seferber edilmeli.

İzmir bu gün 9000 yıllık tarihiyle eski güzel günlerini arıyor.

Haydi İzmir senin zamanın geliyor…

Sevgiyle kalın…

 

Son Yazılar