İZMİR NOSTALJİ KARNAVALI, NOSTALJİK FUAR GÜNLERİ
Dr. Sırrı Sorguç

Dr. Sırrı Sorguç

İzmir'e dair

İZMİR NOSTALJİ KARNAVALI, NOSTALJİK FUAR GÜNLERİ

18 Haziran 2019 - 18:47

Çocukluğum,özellikle 1970'li yıllar... Tek kanal siyah beyaz Tv, radyo ve gazete (Yeni Asır Gazetesi) dışında hayatımızın çoğu sokaklarda geçerdi. Sosyal medya, bilgisayar ,cep telefonu yoktu, alabildiğine özgürlük vardı...

Dolmuşa , Boynuzlu 'ya (troleybüs) binerdik. Rulmanlardan tahta araba yapar,sopayla lastik çevirirdik, çivi saplama oynardık.

O yıllarda İzmir çocukları için Fuar efsanesi vardı...

Her yıl fuar günlerini heyecanla beklerdik, o kadar güzeldi ki,o kadar heyecan vericiydi ki anlatamam.

Lunapark, hayvanat bahçesi, Göl Gazinosu^'nun deniz bisikletleri, Paraşüt Kulesi,Pak Bahadır,Golf oynama. Yabancı ülkelerin pavyonları,oralarda ufkumuzu genişleten yenilikler,hediyeler...  İnsan seli halinde gezerdik,çoluk çocuk anne baba dede , tam aile gezerdik,hatta komşular bile olurdu.

İzmir Valisi'ne,İzmir Belediye Başkanı'na ,İzmir Ticaret Odası'na,EBSO 'ya sesleniyorum. Elbirliğiyle Güzel İzmirimize eski fuar günlerini yeniden kazandıralım. Tamam fuarlar yeni fuar alanında yapılsın ama.. Bir düşünsenize İzmir'in çocukları anne babalarıyla her gece Kültürpark'a gidiyorlar,atlı karıncaya biniyorlar,bizim çocukluğumuzda yaptığımız şeyleri onlarda yapıyorlar.

Nostaljik oyun parkı...  

Çivi saplama,meşe,tekerlek çevirme,rulmandan tahta arabalar gibi 1970' li yılların oyunlarının oynandığı bir park.

Barkovizyon ile nostaljik İzmiri anlatan  fuarda o yıllarda gezen insanlar,o yılların sanatçılarının konserlerinin orjinal gösterimleri yapılabilir.

Fuar gazinolarında eski sanatçıların şarkı geceleri olabilir.

Böylece sanki o yıllardaymış gibi İzmir'i yaşamak güzel olmaz mı.

Zaman geçmişi hatırlama günü,geri getirme günü,her şeyin tüketildiği bu zamanları azda olsa unutma günü. Güzel günleri tekrar yaşama,yaşatma...   

İzmir'imiz, Türkiye'nin incisi,her şeyiyle güzel... Geçmişi unutulmaz,İzmir geleceğin yıldızı olacak...  Sevgiyle kalın...

 

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Hüseyin Çelikyay
  2 yıl önce
  Düşünceler güzel, ama bugünün gençliği farklı düşünüyor..Fuar için yapılan Toplantıya katıdınız mı? "İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in katıldığı "Arama Konferansı"nı Kültürpark Platformu ve İzmir Büyükşehir Belediyesi birlikte düzenledi. Arama konferanslarının ilk ayağında İzmirliler, sivil toplum ve belediye yetkilileri Kültürpark hakkında görüşlerini paylaştı ve Kültürpark'ın geleceğine birlikte yön verdi. Seçimlerden önce katılımcı belediyeciliğin bir örneğini göstereceğini açıklayan Tunç Soyer, “Kültürpark'la ilgili daha çok sizi dinleyeceğiz ki bundan sonra yapacaklarımızla ilgili ....."
 • Gültekin taştan
  2 yıl önce
  Elinize yüreğinize sağlık hocam bu kadar güzel anlatılamazdı
 • Ahmet Biycan CİVAN
  2 yıl önce
  Kesinlikle katılıyorum bir an o günleri yaşadım. Umarım gerçekleşir...

Son Yazılar