İzmir'in trafik sorunu nasıl çözülür?
Dr. Sırrı Sorguç

Dr. Sırrı Sorguç

İzmir'e dair

İzmir'in trafik sorunu nasıl çözülür?

27 Aralık 2017 - 20:15

İzmir'in trafik sorunu önceki köşe yazılarımda da belirtiğim gibi; Karşıyaka- Konak,Bornova- Konak ve göreceli daha az olarak ta Üçkuyular- Konak trafiğinden ibarettir.

Bu trafik akımları özellikle sabah işe gidiş ve akşam eve dönüş saatlerinde, Konak-Alsancak, Çankaya- Basmane , yani şehrin merkezini ve kademe kademe tüm merkezle bağlantılı ilçeleri kilitlemektedir .

Şehrin bir çok yerinde değişik büyüklükte olumsuzluklar olmakla birlikte ana sorun bunlardır.

Daha önceki köşe yazılarımda bu sorunlar için bir çok önerim olmuştu.

Aslında bu öneriler yan yana geldiğinde bir bütün çözüm önerisini ortaya çıkarıyor.

1. Konak-Karşıyaka git gel kısa Metro: Körfezden denizin altından geçen bir kısa metro hattıyla İzmir'in iki yakasını hem İzban, hem tramvay hem de metro hattıyla birleştiren bir öneri. Buna  eş zamanlı olarak Üçkuyular-Narlıdere ve Üçyol -Buca Metro çalışmalarının bekletilmeksizin başlatılması ve böylece İzmirin kaybettiği zamanın telafi edilmesi gereklidir.

2. Metro dış uç ana istasyonlarda ücretsiz ya da karşılığında 24 saat ücretsiz metro bileti olan Metroparklar( Otopark)

3. Şehir içindeki kapalı otoparkların 3 saatliğine ücretsiz olması.

4. Tramvayın >Üçkuyular yan-tali yoldan Narlıdere,Güzelbahçe'ye kadar da sahil yolundan devam ettirilmesi.

5. Sultan Alparslan körfez geçiş projesinin yapılması.

Yukarıda saydığım adımlar aynı anda -eş zamanlı başlatılmalıdır. Bu adımlar sayesinde birinci yılda trafik rahatlar, 2. yıl da bariz düzelme sağlanır ve 5 yıl sonunda iddia ediyorum İzmir'in trafik sorunu uzun yıllar kökünden çözülmüş olur.

Ayrıca şu an çalışmaları devam eden Konak tramvay güzergahı özellikle Gümrük-Konak Pier önünde yapılan yolun daralmasına neden olan ve tek yön uygulaması nedeniyle az olan trafik sorunu bence hatalı güzergah nedeniyle artmıştır.

Konak Pier önünden tramvay deniz kenarından devam edip Gaziosmanpaşa Bulvarı'na devam etmelidir ve tek yön uygulaması kaldırılmalıdır.

Sevgiyle Kalın... İzmir daha çok güzellikleri hak ediyor.

 

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • ahmet güler
  3 yıl önce
  İzmir Belediyesi’nin 2030 ulaşım planlarında tek bir tane yeni bulvar Projesi yok. Narlıdere-Konak yolu şimdiden felç. İstinye park açılınca tamamen kilitlenecek. Optimum alışveriş Merkezi ek binaya izin verdiler, karşısında Serbest bölge, hava***ı yolu tamamen kilitlendi. Konak-Karabağlar-Havaalini yoluna çıkmaya yürek ister, uçağa yetişmeniz Allah’a kalmış. Trafik sıkışıklığından Yeşillik caddesine alışverişe giden yok, dükkanlar kapanmıi, esnaf küfür ediyor. Konak-Bornova zaten her zaman tamamen tıkalı, giren pişman, çıkan pişman. Eldeki kısıtlı bütçe “15 Temmuz Demokrasi Meydanı”na harcanıyor. Neymiş? Denizle buluşacakmışız.. !!!! Gidin bakın açtıkları yeni tünel yağmurda şimdiden damlıyor, göl oluyor. Avrupa'da da tarihsel yapıları nedeni ile hiç yol a***ı olmayan şehirler var (Paris, Berlin gibi). Bu şehirlerde ki kişi başına vasıta sayısı bizden 2-3 kat fazla olmasına rağmen trafik akıyor. Beceriksiz, deneyimsiz ve torpilli şehir p***lamacılarına ek olarak bu ülkel
 • rıza tunalıgil
  3 yıl önce
  antalya'da 105 sn dur. 22 sn geç şeklinde trafik ışığı mevcut. bu izmir 'de olsa ISYAN çıkar. En kolay çözüm aziz gidecek , dertler bitecek NOKTA
 • Ahmet Güler
  3 yıl önce
  Beceriksiz Aziz Kocaoğlu’nu yollayın, genç dinamik bir Başkan seçin, trafik de çözülür.
 • Hüseyin Çelikyay
  3 yıl önce
  İzmir'de sabah akşam araba kullananlarla bir istatistik yapmak mümkün olsa. Çözümlere ışık tutabilir. Bu kesimin bir kısmı İzmir'in çevre ilçeleri ve Manisa'da çalışmakta. İzmir'de oturup Manisa,Torbalı,Menemen ve ilerisine , Çeşme , Urla vb.gidip gelen çok var. Güzelyalı,Narlıdere'den yani batıdan doğuya, güneyden kuzeye çift yönlü aracıyla giden çok var. Bu kesim işi icabı, toplu taşım araçları kullanamayanlar. Çünkü bu kesim araçlarıyla iş ziyaretine, pazarlama, toplantı vb. Çalışma kapsamında dolaşanlardır. İzmir içinde işi olan zaten pek arabasını da kullanmak istememektedir. Bunun dışında günde iki,üç saatini servis araçlarıyla okula giden binlerce öğrenci ve çalışan kesim şehir merkezi dışında ki, okullara ve iş yerlerine on bine yaklaşan sayıda ki servis aracıyla gidip geliyorlar. Birde toplu taşımanın yetersiz oluşu, sefer sıklığının azlığından şikayetler had safhada. Netice istatiksel veriler, yol araç-saat-yön gibi bilgiler olmadan yapılacak planlamalarda hata olur. Yazıda önerilen.. 1-Karşıyaka, Konak arası vapur seferleri vardır. Ayrıca körfez içi yolcu taşıma güzergahları arttırılabilir...daha hızlı ve küçük tekneler kul***ılabilir. 2-Metro ,izbanını yoğun yerleşim o*** semt istasyonlarında Konak,Karşıyaka,Bostanlı iskele yakınlarında otopark sayıları arttırılmalıdır. 3-Şehir içinde ki otoparkların günlük ve saatlik bedelleri caydırıcı şekilde arttırılmalı. (Ki aracıyla şehrin içine iş ve ziyaret için girilmesin.) şehir merkezide ikamet edenler için otopark yapılmalı ,Abonelik cazip hale getirimelidir. Bu otoparklara yakın ikamet edenler dışında olanlar abone yapılmamalı.

Son Yazılar