Tekno-Otoparklar, ücretsiz otopark
Dr. Sırrı Sorguç

Dr. Sırrı Sorguç

İzmir'e dair

Tekno-Otoparklar, ücretsiz otopark

05 Ekim 2016 - 13:57

İzmir Merkez de özellikle Alsancak, Konak- Kemeraltı , Çankaya ve Basmane semtleri İzmirlinin çok yoğun bir şekilde uğramak zorunda olduğu şehrin en canlı semtleridir.

Bu semtlerin caddelerinde, hatta ana arterlerinde çok yoğun trafik ve otopark sorunu olduğu için İzmirlilerin bu bölgede işleri olduğunda caydırıcı etki yaratmakta bu da gizli sosyal ve ekonomik düşüşe neden olmaktadır.

İşin yapılması olmazsa olmaz ise İzmirli bu cendereye girip sıkıntı yaşayarak işini görmekte ve sosyal hayatının tadını alamamaktadır.

Trafikle ilgili geçen makalelerimde tramvay ve Konak-Karşıyaka git-gel kısa metro yazımda ileride park konusunu da işleyeceğimi belirtmiştim.

Çünkü trafik ve park sorunu zincirleme süreçlere neden olmaktadır.(Ekonomik kayıp,zaman kaybı ve sosyal hayatın güzelleşmesinin önünde engele neden olmaktadır).

ÇÖZÜM ÖNERİLERİM

  1. İzmir Kültürpark yeraltı otoparkı, İkiçeşmelik –Agora , Kemeraltı ve Alsancak liman katlı otoparklarının gün içerisinde 2 ya da 3 saat süreyle  ücretsiz hizmet vermesi,sadece bu süreyi aşan araçlardan ücret  alınması. Böylece kısa süreli işlerde araç sahipleri şehir merkezine gönül rahatlığıyla gidebileceklerdir.

  2. Eşzamanlı olarak  sokak ve yol kenarlarında bulunan izelman otoparklarının ücretini de caydırıcı olması açısından arttırılması iyi olur, İzmirliler pahallı sokak otoparkları yerine kapalı ücretsiz otoparkları tercih edeceklerdir. Özellikle Alsancak gibi semtlerde trafik yükünün bir kısmı uygun olmayan yerlerde kısa süreli araç park edilmesi ya da park yeri arayanların 3-4 tur atması nedeniyle oluşmaktadır. Hatta alsancakta yol kenarı otoparkları kaldırılabilir. Şehir daha rahat ve yaşanılabilir hale gelir böylece.

  3. Atatürk Lisesi, Cumhuryet Kız Meslek Lisesi , Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğünün bulunduğu geniş alanda yeraltına robotik otopark yapılması ve bu alanı çevreleyen 4 -5 noktadan asansör sistemiyle tam otomatik çok sayıda aracın park edilebilmesinin sağlanması. Bu sistem konak meydanına da yapılırsa katlı otopark yıkılmalı.

 

İzmir Belediyesi otopark gelirinden bir kısmından vazgeçecek belki ama şehir de sınıf atlayacaktır. Güzel İzmirde her şey güzel olmalı ,sevgiyle kalın.

"İzmir, tatlı ve sevgili şehrim, bir gün şayet senden uzakta ölürsem beni sana getirsinler. Fakat, mezarıma götürürken öldü demesinler, uyuyor desinler koynunda tatlı İzmir'im. (Dario Moreno)

 

Son Yazılar