Urla'ya Mega Kampüs
Dr. Sırrı Sorguç

Dr. Sırrı Sorguç

İzmir'e dair

Urla'ya Mega Kampüs

21 Haziran 2016 - 13:38

İzmir bir üniversiteler kentidir. Özellikle Ege Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversiteleri'nin bazı bölümleri Türkiye çapında tercih sıralamalarının en önünde geliyor. Bunlar başta Tıp Fakülteleri, bazı mühendislik fakülteleri ve hukuk fakültesi. Ancak diğer branşların Türkiye sıralamasında yeri İstanbul ve Ankara‘daki üniversitelerle yarışmakta zorlanıyor.

İzmir’de özel üniversiteler de son yıllarda sayıca artıyor. Bu özel üniversitelerin zamanla kendilerini geliştirdiği ve  eğitim kalitesini de yüksek seviyeye çıkardığı çok açık gözleniyor. Bu özel üniversitelerinde başta  Tıp Fakülteleri ve bazı diğer bölümleri yine tercihlerde üst sıralarda yerini almaktadırlar. İstanbul ve Ankara ‘daki üniversitelerden sonra genelde  İzmir Üniversiteleri gençler tarafından tercih edilmektedir.

İzmir ‘de Üniversiteler kenti markası yaratmak için başta İzmir yöneticileri, işadamları ve devletimizin profesyonel adımlar atmaları gerekmektedir. Bu gün bu konuda iş adamlarımız ve vakıflar büyük çaba göstermekte , devlet  de yeni adımlar atmaktadır ancak bu büyük bir atılım şeklinde değildir.

İzmir, önemli Türk üniversitelerinin ve uluslararası ünlü üniversitelerinin de bulunduğu bir "Üniversiteler şehri" olabilir. Bunun için Dünya çapında tercih edilen tüm üniversitelere davet gönderilmeli, gelmeleri için arsa bina yerleşke devlet tarafından bedelsiz karşılanmalı.

Urla Mega Kampüs; Koç , Bilkent, Sabancı , ODTÜ, Boğaziçi ,Türk Dünyası Üniversitesi Urla kampüsü:

Önerim şu,  Urla'da Karaburun kavşağına doğru çok büyük bir arazi bedelsiz tahsis edilip, Belediye ve Başbakanlık ( İzmirli Başbakanımız) tarafından altyapısı da ücretsiz tamamlanmalı, metro ve tranvayın en son noktası planlama da burası olmalıdır.  

Ortak alanda özel yurtlar, kafeteryalar, restoran, sinema, konser salonu ve tiyatroları, otelleri, alışveriş merkezlerini barındıran, büyük bir kongre merkezide içeren devasa bir kampüs olmalı. Ortak alanı çevreleyen dairesel alanda üniversiteler yer almalı.

İzmir'deki özel üniversiteler de (Yaşar Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi) buraya taşınmalı ve Koç, Sabancı, Bilkent özel üniversiteleri ve Boğaziçi ya da ODTÜ devlet üniversitelerinin  İzmir'de kampüsünün de “Urla Mega Kampüs” te açılması sağlanmalı, uluslarası tercih edilen üniversitelere de bu yerleşkede ücretsiz alan tahsis edilmeli.Hatta gerekirse binaları da devlet yapmalı. Bir önceki makalemde önerdiğim Türk Dünyası Üniversitesi de bu kampüste yerini almalıdır.

Artık İzmirimizin kabuğunu kırma  zamanı geldi. Küçük çekişmeler bir kenara bırakılıp büyük işlere yol vermeliyiz.

Önce zihnimizi değiştirelim. Biz İzmirliler daha iyi bir izmir’i hak ediyoruz. Sevgi dolu günler dilerim…

Son Yazılar