Yeni yıl dilekleri gerçek olsun
Yalçın Kocabıyık

Yalçın Kocabıyık

Ne yapmalı?

Yeni yıl dilekleri gerçek olsun

31 Aralık 2017 - 19:08

Yeni yılda her şeyin ne kadar güzel, ne kadar şahane olacağını anlatan dileklerde bulunmak adet olmuş.  

Uyandığımızda bir önceki güne göre ne bizde ne çevremizde hiç bir değişiklik olmayacak. Yani bir gece de hiç bir şey değişmeyecek. Sen aynı sen, dünya aynı dünya....

Hepimiz takvimden koparılan o yaprakla, koca bir seneyi, 365 günü  arkada bırakmış olacağız. Önce bu geçirdiğimiz 365 güne dönüp, ne yaşamışız, başımıza neler gelmiş, ne kadar üzülmüşüz. ne kadar mutlu olmuşuz buna bakmak gerekir. 

Her yeni yıl yeni bir başlangıç demektir.

Her yılbaşında gelecek yıla ait proğramlar yapılır hedefler belirlenir. Ve bu amaçlara ulaşabilmek için çaba gösterilir.

Biten yılla beraber gerçeklemeyen hedefler yeniden gözden geçirilip, bazı eklemeler yapılarak yeni yıla aktarılır.

Yeni yıla ilişkin olsun ya da olmasın plan yapmak geleceği planlamak demektir. Hepimizin hayatta pek çok hayalleri vardır. Bu hayalleri hayal olmaktan çıkaran ise bunların ne ölçüde gerçekçi olduğudur.

En önemlisi de bu amaçlar uğruna ne derecede sıkıntıya ya da özveriye katlanabileceğimizdir. Aksi halde eğer uğrunda çaba gösterilmezlerse hedef olarak belirlenen her şey dilek olmaktan öteye gitmez.                                                                                                              Hedefler koymak kolaydır.

Ancak o hedefe ulaşmak için  gereken çabayı gösterecek ruh hali ve disiplin en gerekli şeydir. Geçmişte gerçekleştiremediğimiz dileklerimizi, çözümsüz kalmış sorunları aynı şekilde yeni yıla yani geleceğe taşımak bizi yaralayabilir ve yapmayı planladığımız diğer eylemlerden de soğutabilir. 

Geçmişe bakarak, gelecekte sorun olacak ne varsa  önce onlardan arınmalıyız. Geçmişin değerlendirilmesini ve hesaplaşmasını kendimize dürüst davranarak yapabilirsek, geleceğe dönüp bakabiliriz. 

Ne istediğimizi, aklımızdan, ruhumuzdan ne geçiyor?

Nelerden keyif alabiliriz?

Planladıklarımız için ne kadar emek harcayabiliriz?

İstediklerimizin gerçekleşmesi bizim için ne kadar ve neden önemli?

Bunları bilmeliyiz.

Herkesin hedefleri olmalı, yeni yıla, geleceğe ve kendine dair, sonra bu hedefler uğruna bazı şeyleri göze alabilmeli, fedakarlıkta bulunabilmeli.

Bu hedefler çok gerçekçi ya da çok çılgın olabilir.  

İstenirse gerçekleştirilemeyecek hayal yoktur, yeter ki istediklerimizi bilelim ve uğruna emek harcayacağımız doğru hedefler belirleyelim. 

Koyduğunuz hedeflerin sıralamasını ve önceliklerimizi iyi belirlemek gerekir.

Yani belirli bir parasal birikiminiz yokken, yeni yılda bir villada oturmayı hedeflemek ayakları yere basan bir hedef olmaktan öte hayal olmaktan öte gitmez.

Her gelen yeni yıl hem hüznü hem de umudu beraberinde getirir.

Her şeye rağmen ,ne olursa olsun yeni yıla umutla bakmak gerekir. 

Yeni Yılın hepinizin umudunu ve hayallerini gerçekleştirme fırsatları sunabilmesi dileklerim ile Yeni Yılınız  Kutlu Olsun....      

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar