Sosyalistler ve HDP-PKK
Yalçın Kocabıyık

Yalçın Kocabıyık

Ne yapmalı?

Sosyalistler ve HDP-PKK

09 Ekim 2015 - 21:07

 

 

Sosyalistlerin, 7 Haziran seçimleri öncesi bir üst akıl yönlendirilmesi ile AK Parti'yi durdurmak adına HDP'yi  destekleme kararı, sol adına bir zafiyetti.

HDP'nin PKK sözcülüğü yaptığı alenen ortadayken, sosyalistlerin Radikal Etnik Kürt Hareketi'ne destek vermeleri, emperyalizm ve kapitalizm gibi en temel kavramların bir kenara bırakılmasıdır.

Bölgemizi kan gölüne çevirme planları yapanın, kapitalist kar güdünü yaratanın, emperyalizm olduğu, taşaronluğunu da PKK'nın yaptığını artık herkes biliyor.

Zaman kazanmak için HDP'yi destekleme çağrısı, 1 Kasım seçimleri öncesi "savaşı durdurma" gerekçesi eklenerek tekrar gündeme getiriliyor.

HDP'nin desteklenmesi, etnik-kapitalist "özerklik" yoluna girmek demektir.

Kürt siyaseti, düzen siyasetini  güçlendiren bir içeriğe sahiptir.

Bu içeriğin temelinde, "özerklik" vardır.

Bu siyasi çıkmazın, silahlı güçle telefisi mümkün değildir.

Kürtlerin yöneteceği, ama yine kapitalist olacak yönetim tarzını desteklemek, kendinden vazgeçiş, kendini inkar etme anlamına gelir.

HDP'ye oy vermek, "zaman kazanalım, bir süre ortak bir yolda yürüyüp, sonra sosyalizm kavşağında ayrılıp kendi yolumuza döneriz" düşüncesi hiç bir zaman gerçekleşmeyecek bir yoldur.

HDP'nin projesi ile sosyalizmin ortak bir yanı yoktur.

Kürtçülüğün siyasi hedefi, petrol ve su bakımından zengin Türkiye, Irak, Suriye (olabilirse bir kısım İran) topraklarında bir Kürdistan devleti kurmaktır.

Kendi burjuvazisi olmadığı için de Batılı emperyalist güçlerden yardım almaktadır.

Batılı emperyalist devletlerin de istediği Mezopotamya'daki (Musul, Kerkük, Süleymaniye),en az 3 trilyon dolar değerindeki petrol kaynaklarını eline geçirmektir.

Ayrıca "su" diye kıvranan emperyalizmin bekçisi İsrail'in  gözü de buradaki zengin su kaynaklarında.

Sosyalistlerin, PKK'nin lefal partisi HDP'yi desteklemeleri, emperyalistlerin ve İsrail'in (siyonistlerin) çıkarlarına hizmet etmek demektir.

Halkımız, 1 Kasım'da, ulusal birlik ve beraberlik içinde, çağdaşlığı, demokrasiyi, laikliği ve hukukun üstünlüğünü esas alan bir yönetime oy vererek, emperyalizme karşı bağımsızlık ve ulusal onur kazanma mücadelesi verebilir.

Son Yazılar