Kültürpark'a dokun Başkan
Ertan Sayın

Ertan Sayın

Kültürpark'a dokun Başkan

16 Ekim 2016 - 23:08

Büyükşehir Belediyesi, Kültürpark'ın geleceğine yönelik hazırladığı projeyi kentle paylaşınca fırtına kopmaya başladı.
Sosyal medyada projeye karşı olanlar bir sayfa açılmış; ‘Kültürpark'a dokunma’ diye…
Yazılanlara bakın, sanki kültürpark AVM olacak, tek ağaç kalmayacak, ağaçlarlar kesilecek yerine çim ekilecek, Kültürpark ’Rantpark’ haline getirilecek sanırsınız.
Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olma konusunda üzerimize yok.
Bir kere, Kültürpark alanı Birinci derece tarihsel SİT’tir. Yani isteyen istediği gibi at koşturup dilediğini yapamaz.
Hele CHP’li belediye ise iktidar gücü de arkasında olmayacağından hiçbir koşulda yapamaz.
Ne satabilir, ne AVM dikebilir, ne de ağaç kesip, bina kondurabilir.
Ayrıca Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu diye bir kurul var ülkede. Konusunda uzman tarih ve doğa aşığı profesörlerin o facebook sayfasını açanlar kadar kültürparkı düşünecekleri kesin.
Bu böyle biline!
‘Kültürparka dokunma’ diyen arkadaşların öncelikle bilgi sahibi olmaları şart.
Onun için, gelin Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı projeye göz atın.
Üşenmeyip göz atarlarsa, ağaç kesilmeyeceğini, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile süren çalışmalar sonucu 633 yeni ağaç dikileceğini öğrenirler. Yeşil alan miktarının azalmayacağını aksine artacağından haberdar olurlar.
Facebook sayfalarına yazarken harcadıkları zamanı göz atmak için kullanırlarsa, rahmetli Ahmet Piriştina zamanında yapılırken ses çıkardığımız, ‘yapmayın yazık’ dediğimiz ama asıl ses çıkarması gerekenlerin sustuğu o ucube hangarların önemli bölümünün kalkacağını görürler.
Zahmet edip göz atarlarsa, estetikten yoksun ara sıra parti yemeklerinin düzenlendiği Atlas Pavyonu olarak bilinen işe yaramaz döküntü binanın kaldırılacağını anlarlar.
Eğer o projeyi dikkatli incelerlerse, yapılırken doğru düzgün yapılmayan, bugün eskiyen İsmet İnönü Sanat Merkezi ‘nin ve hiç gereksiz olan Celal Atik Spor Salonu’nun yıkılıp yerine yapılacak modern daha küçük ve yeşil dokuya uygun kültür sanat merkeziyle, alanın gerçek kimliğine doğru yol aldığını öğrenirler.
Göz atarlarsa, mesela bugün gecekondu görünümünde olan sağı soluna eklenen binalarla son derece kötü görünen Göl ve Ada Gazinoları’nın olması gereken modernliğe kavuşacağını, İzmir Fuarı’nın unutulmaz diskosu Mogambo’nun yenileneceği ve fuara yakışır hale geleceğini anlarlar.

Anlaşılan çirkinlikleri seviyor ‘kültürparka dokunma’ diye sayfa açan arkadaşlar.
Fuarın bugünkü işlevsizliğinden, adı ‘kültürpark’ olmasına rağmen son derece kültürsüz olmasından memnunlar demek ki .
Oysa Fuarın sinerjiye, yenilenmeye, Alsancak ve Konak ile bütünleşmeye, gerçek anlamda kültürpark haline gelmeli.
Sadece fuar zamanı değil her gün canlı olması, her gün binlerce İzmirli’nin gelmesi için bir çok nedenin olmalı.
Mesela, Osmanlı-Rus Savaşı’nın anlatıldığı bir benzerin İstanbul’da kurulduğu Ukrayna Sivastopol’daki Panorama Müzesi gibi bir müze kurulmalı ve Kurtuluş Savaşı anlatılmalı ki öğrenciler, tursitler gelsin.
Örneğin, çocukların çizgi romanlardan tanıdıkları figürlerin 3 boyutlu büyük maketlerinin yer alacağı ‘masal Kahramanları’ parkı yapılmalı ki çocuklar gelsin.
Örneğin, o ucube hangarlar kaldırılırken yerin konulacaklar aynı çirkinlikte olmamalı ki ‘yapa yapa bunu mu yaptınız’ deme hakkı olmasın, gerçekten sanata, fuara kültüre hitap edebilsin ve sanat severler gelsin.
Onun için kültürparka dokun başkan.
Ama bugüne kadar neden geciktik diye hayıflanmayı unutmadan dokun ki, projeye başlandığında bitmek bilmemezlik olmasın...

Son Yazılar