KUPA BEYİ
 Erkan Sevinç

Erkan Sevinç

PAZAR SOHBETİ

KUPA BEYİ

05 Ağustos 2018 - 01:51

KUPA BEYİ

Spor Life dergisinin bu sayısının kapağını Akhisarspor süslüyor.

Bu akşam Galatasaray ile Süper Kupa için karşılaşacak takım her türlü  alkışı hakediyor.

Dergide Akhİsarspor için Adem Erkoçak “Akhisar’ın Türkiye Kupası’nın sahibi olması Akçaabat Sebatspor’u hatırlatıyor.Topa biraz hızlı vurunca denize kaçan bir stadı olan Akçaabat’ın da Akhisar gibi köftesi meşhurdur. Onlar uzun süredir liglerde değiller belki bir daha Süper Lig’de de göremeyeceğiz. Ancak Akhisar’ın elde ettiği bu şampiyonluk onlar gibi tüm ilçe takımlarını sevindirmiştir. Sadece onları da değil semt sınırlarını aşıp Türkiye’yi hegemonyası altına alan “büyükler”dışında kalan bizim gibi taraftarları da.O yüzden Akhisar sen bizim her şeyimizsin” diye yazmış dergide.

Akhisar İlçesinin nüfusu, 9 belde ve 86 köyüyle birlikte yaklaşık 160 bin.Nüfusun 100 binden fazlası ilçe merkezinde yaşamakta.Bu rakam ülkemizdeki çoğu ilin nüfusundan fazla. Nüfusun bu denli yüksek olmasının en önemli sebebi Akhisar’ın bulunduğu coğrafi konum.Ayrıca ilçe Kurtuluş Savaşı sonrasında Yunan işgalinin ardından Güneydoğu Avrupa’dan göç eden Türk göçmenlerin yerleştirildikleri yörelerden biri .

Akhisar yaklaşık 80.000 hektarlık tarım alanıyla çok büyük bir tarımsal potansiyele de sahip.Değişik sebze ve meyve türlerinin yetişmesine uygun olan bu topraklarda en önemli endüstri bitkisi tütün ve zeytin iken tütünün geleneksel önemi son yıllarda yerini zeytine bırakmış durumda.İlçe sınırlarında 12 milyon civarındaki zeytin ağacı sofralık zeytin ve zeytinyağı üretiminde Akhisar’ı ciddi bir merkez haline getiriyor.. Türkiye’den Avrupa’ya ihraç edilen sofralık zeytinin önemli bölümü Akhisar zeytini.

Akhisar’da eğitim düzeyi Türkiye ortalamasının oldukça üzerinde. Minyatür at arabacılığı, keçecilik halen canlı bir şekilde varlığını sürdüren geleneksel sanatlar arasında. İlçede her yıl düzenli olarak Mayıs ayında Çağlak Festivali düzenleniyor.Giderek daha canlı bir hal alan bu festival ilçenin Balkanlar’daki soydaş kentlerle ilişkisini de geliştiriyor.

Akhisar Ticaret Odası,Akhisar Ticaret Borsası gibi aktif kuruluşlar Akhisar’ın adını Akhisarspor gibi duyurma uğraşındalar.”Akhisar’lı bir arkadaşım sayfasına şöyle yazmış.Şampiyon takımı tutmadık,tuttuğumuz takımı şampiyon yaptık”diyor Hasan Eser.

Bu arada Spor Life dergisinde Akhisar ile ilgili tek bir ilan yok.Ne yerel yönetimden,ne odalardan ,ne de Akhisarspor’un sponsorlarından.Mesaj ne ola ki?

Siz bizi yazmaya mecbursunuz mu?

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar