İTİRAZIM VAR!
 Erkan Sevinç

Erkan Sevinç

PAZAR SOHBETİ

İTİRAZIM VAR!

07 Nisan 2019 - 19:28

Müslüm Gürses’in ” İtirazım var”ı yapılan seçimlerin şarkısı olmuş durumda.Arada uçurum kadar farklar olan yerlerde bile sonuçlara itiraz ediliyor.Hem de birşeyin değişmeyeceğini bile bile

2019 yerel seçimlerinde daha öncekilerde olduğu gibi katılan tüm siyasi partiler yine “seçimi kazandık”dedi.

Aslında seçimin gerçek galibi iki parti var.

CHP  ve MHP.

Kıyılara hapsolan bir başarıyı ilk kez yurdun değişik yerlerinde belediyeler kazanarak taçlandıran CHP.Cumhur İttifakı içinde yer alarak % 7 civarında oy almasına (2014 yerel seçimlerinde %18 di) rağmen 1 Büyükşehir 1
10 il ve 145 ilçe kazanan MHP.Tunceli gibi bir kenti HDP faktörüne rağmen kazanan TKP li Fatih Mehmet Maçoğlu’yu da kutlamak gerek.

Seçim akşamı Canan Beyazkaya moderatörlüğünde Egetürk TV ekranlarındaydık. Sosyolog öğretim üyesi Engin Önen ve Avukat Yakup Gülcan ile. O gece TV seyircileri tarafsız sonuçlar alabilecekleri için Fox TV ye kilitlendiler.Bizler bile reklam aralarında ve yayın sırasında gelişmeleri oradan takip ettik.Bu nedenle çoğunuz o gece yaptığım değerlendirmeleri izlememiş olabilir,bir kez de yazı olarak tarihe not düşmekte yarar var.

İzmir’de sonuçlar şaşırtıcı olmadı.Ak Parti adayının basın toplantısında bir soruya yanıt olarak söylediği “ağzımızla kuş tutacağız”iddiası gerçekleşmedi.İzmir yine bildiğini okudu ve oyunu CHP den yana kullandı.Sadece büyükşehirde değil ilçelerde de.CHP 24 ilçeyi aldı.Ak Parti’nin elinde sadece 4 ilçe kaldı.Kaldı kalmasına da Ak Parti İzmir’de oylarını ilk kez %40 sınırına kadar yükseltti.Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yerel ve ulusal düzeyde yapılan karalama kampanyalarına karşın oyların % 58 ini alarak Aziz Kocaoğlu’nun rekorunu kırdı. Soyer Kocaoğlu’nun oyunun üstüne 238 bin 500 oy ekledi.Soyer pazartesi mazbatasını alıp göreve başlayacak.
İzmir’de kayıtlı 3 milyon 254 bin seçmenden tam 513 bini sandığa gitmedi.Mesela İzmir’in kalbi Konak’ta.her kayıtlı 100 seçmenden 20’si oy kullanmadı. Buca ‘da 365 bin seçmenden 70 bini ,Bornova’da 325 bin seçmenin 52 bini ,Bayraklı’da 236 bin seçmenin 38 bini boşverdi seçimleri.Oy kullanmayanların büyük bölümünün CHP li olduğu düşünülüyor.Niye oy kullanmadılar derseniz? “Nasılsa İzmir bizim”düşüncesi olabilir.”CHP ye bir ders vermek gerek.Adaylar hiç iyi değil”düşüncesi olabilir.İzmir’de CHP nin 24 ilçeyi almasında HDP seçmeninin de önemli rolü var.

HDP demişken Türkiye’ye de göz atalım.Demirtaş’ın cezaevinden verdiği mesajın HDP seçmenince iyi algılandığı görülüyor.HDP çoğu ilde aday göstermeyerek en güçlü adaya (Faşist ya da muhafazakar oluşuna bakmaksızın)oyların verilmesini istemişti.Öyle de oldu.Doğu’da Diyarbakır ve Kars gibi illeri almasını bildi HDP.Ama çok güçlü olduğu Tunceli’yi TKP ye kaptırdı.Burada enteresan bir olay var.Tunceli Belediye Başkanı daha önce Ovacık ile ünlenmişti.Ovacık’ı bu kez % 37 ile CHP kazandı .Adayın ismi de Mustafa Sarıgül. ( Şişli şöhreti Mustafa Sarıgül’ün seçimi kazanamadığını da belirtelim)

Yazıyı yazdığım sıralarda “dünyanın en güvenilir seçim sistemi bizde”diyenlerin itirazları nedeniyle İstanbul hala netleşmiş değil.Cumhurbaşkanı “hala hukuki süreç devam ediyor.Kazansa ne olur topal ördek olur”dese de Ekrem İmamoğlu’nun başarısı ve süreci yorulmaksızın devam ettirmesi müthiş. Türkiye’de ikamet eden her 5 kişiden biri İstanbul’da yaşıyor ve İstanbul Türkiye’nin toplam gayrisafi yurtiçi hasılasının üçte birini yaratıyor. Diğer yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İSKİ, İETT gibi şirketleriyle beraber düşünüldüğünde 2019 yılında 42, 6 milyar liralık bütçesi bulunuyor. Bu tutar bir çok bakanlığın ödeneğinden kat be kat fazla. Örneğin Cumhurbaşkanlığı bütçesinin 15 katı.

İstanbul Ak Parti için çok önemli.Büyük yatırımlar da hep bu kente yapılmış durumda.Düşünsenize bugünlerde taşınma işlemi ile aktif duruma geçen İstanbul Havalimanı’nın temsili değil gerçek açılışında kürsüde İmamoğlu olacak.Ya da yapımı süren raylı sistemlerin hayata geçirilmesinde.Yatırımların % 60 ı İstanbul’da. Nerdeyse 90 milyar lira.Belediye bütçesinden çeşitli vakıflara ve Başakşehir gibi kulüp ya da kuruluşlara aktarılan ciddi paralar var.Çeşmenin vanası kapatılacak. İlçelerin Ak Parti’de olmasının ( Eskişehir’de Yılmaz Büyükerşen’in seçildiği ilk yılda mecliste çoğunluk iktidardan yanaydı ) kağıt üzerindeki kadar önemi olacağını düşünmüyorum.Ve de son çıkan enflasyon rakamlarını da göz önüne alırsak Türkiye’nin 5 yıl kadar daha seçimsiz bir siyaseti sürdürebileceğinin de çok zor olacağı kanaatindeyim.

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar