HAYDİ GENÇLİK
 Erkan Sevinç

Erkan Sevinç

PAZAR SOHBETİ

HAYDİ GENÇLİK

21 Mayıs 2018 - 00:01

Oğlum 18 yaşında.Ergenlik çağında,delikanlılığa ve üniversiteliliğe doğru hızla ilerliyor.Geleceğimiz olan gençlere göz bebeği gibi bakma ve el verme durumundayız.

68 kuşağının birçok sosyal ve siyasal problemlerinden geçmiş bizler eh deyim yerindeyse tecrübe sahibi ana babalar olarak gençlerimizi doğruya ve gerçeğe yönlendirmenin yollarını aramalıyız.

Tabii ki kuşaklar arası çatışmayı en aza indirgeyecek yöntemleri geliştirerek.Özgürlükçü,demokrat bir gençlik için en önemli ev ödevimiz bu.

Ben gençliğimi nerede olsa tanırım. Oğlumun davranışlarında,öfkelerinde,sevinçlerinde gençliğimi bulurum. Ve gençken yaptığım yanlışları. Daha gencecik bir fidanken çevremizdeki pek çok şeye gösterdiğimiz tepkileri ilerki yaşlarda yapmıyoruz.Zamanla gelişiyor kişiliğimiz. Ama aile ortamında,okul ortamında,iş çevremizde ya da arkadaş çevremizde.Ama yediğimiz kazıklarla.

Günümüzden 2500 yıl kadar önce Anadolu’da yaşamış olan adına hekimlik andı ettiğimiz tıbbın babası sayılan Hipokrat, “Bedenin çalışan heryeri sağlam ve temiz kalır,organlar aşırılıktan uzak kullanılırsa ilerleyen yaşlarda daha da gelişir,kullanılmazsa gelişmeden yaşlanır ve hastalıklara karşı dayanaksız olur” demiş. Demek ki başta beyin olmak üzere tüm organlarımızı çalıştıracağız. Çeşitli spor ve kültür aktivitelerinde ,sivil toplum örgütlerinde görev alacağız. Artık sadece sandıklara oy da atmıyorsunuz,seçilebiliyorsunuz da.

Gençlik kendisine empoze edilenlere alışmayan bir kitle.Egemen ideoloji alıştırmaya çalışsa da..Ve alışamayanlar..

Tevfik Fikret alışamayanlardandır

Atatürk alışamayanlardandır

Einstein böyledir

Bertrand Russell böyledir

Voltaire böyledir

Leonardo da Vinci böyledir

Freud böyledir

Pablo Neruda böyledir

Beethowen böyledir

Nazım Hikmet böyledir

Bu liste uzar gider.Bugün toplumumuzda olan bitene alışamayanlar gitgide çoğalıyor ve gençler listenin başını çekiyor.

“Haydi bütün eller havaya” gençliği “Ya sev ya terket”gençliği “Ya allah bismillah allahüekber”gençliği değildir istediğimiz.Cumhuriyetimize sahip çıkacak gençlerdir.Alıştırılamayacak gençlerdir.Mustafa Kemal’in “Bütün ümidim gençliktedir”dediği gençlerdedir.

Ben gençliğimi nerede olsa tanırım.Oğlumun da yaşam amacının özgür bir Türkiye olduğunu biliyorum.Ona ve tüm gençlere seslenmek istiyorum.Şimdi sıra sizde…

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar