BEKLE VE GÖR 4
 Erkan Sevinç

Erkan Sevinç

PAZAR SOHBETİ

BEKLE VE GÖR 4

07 Ocak 2019 - 00:51

BEKLE VE GÖR 4

Daha Ekim başında Kocaoğlu yaptığı basın toplantısında “Artık yokum”dediği gün ne yazdıysam hala geçerli.

”İzmir’de bu pilav çok su kaldırır “demiştim.

Olaylar o çerçevede gelişiyor.Dördüncü bekle ve gör yazım.Umarım gelecek ay artık bekledik ve gördük ile bu pehlivan tefrikası biter.

CHP’liler “16 Ocak’taki parti meclisinde İzmir konuşulacak “diyorlar.

Dikkat ediniz “konuşulacak”.

Demek ki isimleri öğrenmemiz Ocak sonunu Şubat başını bulacak.

Yok bir anket daha yapalım yok bir eğilim yoklaması yapalım ,yok ortağımız iyi parti ile konuşalım ile aylar geçiyor.

İzmir’de yapılan son anket de enteresan.

Sadece 4 isim var.Tuncay Özkan,Tunç Soyer,Abdül Batur ve Murat Bakan.Kamil Okyay Sındır nerede? Sefa Taşkın nerede? Ersu Hızır nerede? Alaattin Yüksel nerede? Her ne kadar "Artık yokum”dese" de mevcut belediye başkanı nerede? İnsan bir sormaz mı? İzmir’lilerde genel kanı bu anketler falan hikaye.

Aslında bu anket olayını geçen yerel seçimlerde bizzat yaşayanlardanım.Aday adayı olarak uzun bir süreçten geçmiştik yine.Son bir anket yapılacak dediler.

Heyecanla sonuçları beklediğim gibi anketörlere de rastlamak istiyorum.Bir arkadaşım Çeşme girişinde anketin yapıldığını söyleyince hemen atladım gittim.Genç bir arkadaş.Elinde kağıtlar var.Klasik yaş cins vs sorularından sonra yerel seçimlerle ilgili sorular geliyor.”Hangisi sizce Çeşme’de CHP’nin adayı olmalı?” sorusuna gelince şöyle bir yutkundum.

En iddialı adaylardan biriyim ve ismim yok.4 isim yazılmış. Mevcut Alaçatı ve Çeşme Belediye Başkanlarının da ismi yok.Neyse bir ismi çizip kendimi değil de mevcut başkanın adını yazdım.Bu arada arkadaşlada sohbet ediyoruz. Belirli sayıda anket doldurtmaları gerekiyormuş ücreti alabilmek için. Eğer zaman yetmezse bir kenara çekilip eksikleri tamamlamaları aklımdan geçmedi de değil.

Sonucu biliyorsunuz

Çeşme CHP adayı olarak Muhittin Dalgıç açıklandı.Aslında MYK dan mevcut başkanın adı geçti ancak Kocaoğlu “istifa resti”ni öne sürünce Genel Başkan yelkenleri suya indirdi.Geçen bütün seçimlerde olduğu gibi bu seçimde de Genel Başkan’ın kafasında bir iki isim var.Onlardan birini aday çıkarma hesabında. Kafasındaki isimler Tuncay Özkan ve Tunç Soyer.Belki bir de kadın kotasından biri.

Son cumhurbaşkanlığı seçiminde de kafasında bir iki isim vardı.Abdullah Gül öncelikliydi ,Gül’ü Akşener’e kabul ettiremeyince Muharrem İnce’ye karar verdi.Şimdi de eğer Tunç Soyer’i ortağına kabul ettiremezse alternatifi Özkan ya da bir kadın aday olacak.Tuncay Özkan bir adım önde gibi görünüyor.

2014 de yapılan yerel seçimlerde İzmir’de CHP, Aziz Kocaoğlu ile 1 milyon 700 bin oy almış, %50 ile birinci olmuştu.Ak Parti ise Binali Yıldırım ile 950 bin oy almış ve %36’yı yakalamıştı.MHP o seçimlerde de örtülü olarak Ak Parti’yi desteklemişti.Yani anlayacağınız Ak Parti için İzmir’i almak o kadar kolay değil.Ancak CHP nin gösterdiği isim tepki çekerse yandı gülüm keten helva.

CHP nin adaylarını geç açıklamasının nedeni olarak kenti 15 yıldır yöneten Aziz Kocaoğlu ve ekibinin protestoları için dar bir zaman aralığı kalması öne sürülüyor.Çünkü mevcut başkan Özkan’a da Soyer’e de karşı ve Alaattin Yüksel'i koltuğuna layık görüyor.Daha geçenlerde büyükşehir belediye başkanlığı aday adaylığından çekilen ve “ulan pezevenkler”diyen Bayraklı’nın belediye başkanı Hasan Karabağ’ın sözleri Kocaoğlu'nun istemediği bir atamada solda sıfır kalacak.Ne laflar uçacak havada ne laflar..Yutabilirsen yut.Ha bu arada mevcut başkanın adı hala ortalarda dolanıp duruyor.

Bir de karşı mahalleye bakalım. Erdoğan’ın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adayı sonrası ilçeleri de açıklamasıyla iktidar ittifakı seçimlere hazır.MHP ye alınması en zor 5 ilçe bırakılmış.Ancak bunlardan Çeşme’nin adayı Sema Aydın ve Urla’nın adayı Dr.Adıgüzel Demirel çıtayı yükseltebilecek kapasitede adaylar.

Hemen hemen her seçimde aday adayı olan Ak Partili Bilal Doğan nihayet amacına ulaşmış ve Karabağlar’da öne sürülmüş.CHP li adaylarla sıkı bir yarışa girilecek ilçelerde de doğru isimler var. Bayraklı Ali Aslan..Çiğli Okan Korkmaz..Bayındır Uğur Demirezen..Tire Mustafa Selman İçelli gibi..

Bekleyip görmeye devam..


 


 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar