10 NUMARA 5 YILDIZ
 Erkan Sevinç

Erkan Sevinç

PAZAR SOHBETİ

10 NUMARA 5 YILDIZ

16 Nisan 2019 - 21:14

Geçmişten beri belediye başkanlarına göreve geldiklerinde kadrolar açısından şöyle bir yol haritası önerilir.Başkanın çevresinde üç daire mevcut.En yakın daire genel sekreter,özel kalem müdürü,basın ve halkla ilişkiler ya da başkan yardımcıları gibi bir daire.Onun dışındaki daire başkanları,belediye ya da şirketlerdeki müdürler. Son daire belediye çalışanları.Bir belediye başkanı en yakınındaki çemberi aynı partiden bile olsa mutlaka değiştirir.İyi bir başkan olmak istiyorsa üçüncü daireyi hiç ellememeli.Çalışanlar belediyenin herşeyi.Emekçilere hangi görüşte olurlarsa olsunlar dokunulmaz.Ha bankamatik memurları gibi olanlar olabilir onlar da zaten daha başkan koltuğuna oturmadan ortadan yok olurlar.En önemli daire ikinci daire müdürler.İşte burada kesinlikle yine siyasi görüşüne değil liyakata bakılmalı.Çalışkan işini iyi bilen, iyi yapan görevine devam eder.Yeni başkanın tarzına ve hızına uygun olmayanlar nasılsa zamanla eleneceklerdir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde  kenti 15 yıl yöneten Kocaoğlu bayrağı yine aynı partiden Tunç Soyer’e devretti.Soyer mazbatasını alır almaz ve makamına oturur oturmaz atamaları yapmaya ilk daireden başladı.Ve özel kalem müdürlüğüne bir engelliyi atadı.Seferihisar Belediyesi’nde de birlikte çalıştığı Özel Kalem Müdüresi Nur Özgül 32 yaşında.Çimentaş Lisesi mezunu ve Tekerlekli Sandalye Dans Grubu’nun en gözde elemanı.İlk atama on numara beş yıldız.Bakalım gerisi nasıl gelecek? Bu arada belediye başkanlarının dairelere insanları yerleştirirken çok hata yaptıklarını da belirtelim.Fuardan anlamayan fuar müdürü,kültürden anlamayan kültür müdürü gördü bu gözler.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çiçeği burnundaki başkanı Tunç Soyer’in bol ziyaretçi trafiğine rağmen hızla işlere koyuldu görülüyor.Soyer Barselona, Beyrut, İskenderiye, Marsilya, Selanik ve Venedik yerel yönetim başkanlarına gönderdiği özel mektupla Akdeniz şehirlerinin ekonomik ve kültürel ilişkilerinin geliştirilmesi açısından karşılıklı işbirliği davetinde bulundu. Altı Akdeniz kentinin belediye başkanına yaptığı çağrıyı, 'Akdeniz ligi ruhuyla gelecekteki işbirliği için bir iyi niyet ifadesi' olarak adlandıran Başkan mektubunda şu ifadelere yer veriyor..

"Dört buçuk milyon nüfusu ile İzmir, Türkiye’nin batı sahilindeki en büyük, tüm ülkenin ise üçüncü büyük kentidir. Batı Anadolu’da uzanan kökleri sayesinde zenginleşen kent, yüzyıllardır Akdeniz’in ana limanlarından biri olarak işlev görmektedir. Bu tarihsel nedenlerle, batı ile doğu arasında köprü kuran bu bölgede kentimiz kültürlerin çeşitliliğine şahitlik etmiştir. İzmir limanı, diğer Akdeniz limanlarına benzer şekilde sadece uluslararası ticaret merkezi olarak işlev görmemiş; aynı zamanda pek çok kültürün uyumlu bir şekilde bir arada yaşamasına da olanak sağlamıştır. Bu çeşitlilik, Türkiye’nin diğer illerinden gelen ve diğer Akdeniz ile Avrupa ülkelerinden birçok insana yuva olan İzmir’de günlük yaşamın temelini oluşturmaya devam etmektedir. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak öncelikli sorumluluklarımızdan birinin doğal bir liman olma özelliğimizi daha da güçlendirmek olduğuna inanmaktayım. Bu, kuşkusuz ekonomik ve kültürel açıdan Akdeniz kentlerinin çok yönlü ve ikili işbirliğini gerektirmektedir." 

 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Zafer Cengiz
  5 yıl önce
  Öncelikle yıllardır niyet edilen İzmir İlçeleri Kent Konseyler Birliği ve Ege Belediyeler Birliği etkinleşmeden sağlam adımlar atılması mümkün olabilir mi? Her konuda hep konuşuluyor ama disiplinli ve örgütlü hamleler de hep laflara boğulup kalıyor! Katılımcı Demokratik Sivil Toplum çalışmalar "kefeni yırtarak" katma değer üretebilir şekillere dönüşmeden sağlıklı yol alınabilmesi mümkün olabilir mi? EGE'ye ÇOK ELZEM OLAN Yerel Turizm Konseyleri Modeli de 15 yıldır Resmi Turizm Stratejisi içinde UNUTULMUŞ ÇAĞDAŞ BİR YÖNTEM Olarak hatırlatarak "sivil toplum inisiyatifiyle uygulama" bekliyor..! #TAG*Medya
 • Zafer Cengiz
  5 yıl önce
  Akdeniz Kentler Birliği çok heyecan verici bir atılım! Fakat mevcut duruma bakınca henüz " niyet edilen Izmir İlçeler Konsey Birliği ve Ege Belediyeler Birliği" etkinleşmesi rayına oturmuş halde değil ki? İki ayakla tekme atmadan sağlam adimlarla ve hizla yürümek gerekiyor! #TAG*Medya

Son Yazılar