İnciraltı’nda kültür ve sanat merkezi
Dr. Sırrı Sorguç

Dr. Sırrı Sorguç

İzmir'e dair

İnciraltı’nda kültür ve sanat merkezi

09 Haziran 2016 - 14:13

Sevgili okurlarım İzmir başta olmak  üzere  tüm Ege Bölgesi'nde ne yazık ki kültür sanat yatırımları ya hiç yoktur ya da dağınık bir yerleşimde ve albenisi yoktur.

Bugün, “ İzmir’de kültür sanat merkezi”  projemi anlatacağım.

Daha önceki yazımda anlattığım, “ İnciraltı Müzeler Adası” nın yanında İnciraltı lagününün karşısındaki belediye otoparkı ve etrafındaki çok geniş arazide İzmir’in marka şehir olarak sanat ve kültür yıldızlarını ortaya çıkaracağı, sergileyeceği ve İzmir cemiyet yaşamına hayat katacak ,renk katacak  etkinliklerin gerçekleşeceği;

Opera ve bale ,tiyatro,konser, sergi, buluşma gibi tüm sanatsal etkinlikleri  bir arada yapılabilmesine imkan veren dış görünüşüyle de cazip bir kompleks yapılması ihtiyacı vardır. Bu yapılar izmir’in  büyük ve mimarisi en güzel binaları olmalıdır.

Bir şehirde insanlar sanatla ve eğlenceyle; sadece bar ve restoran değil, makul bir gece hayatıyla kültürel tatmin olmadan ve özellikle mimari zenginlik olmadan yaşıyorsa o şehir kan kaybeder,prestij kaybeder.

Ne yazık ki İzmir Türkiye’nin kültür ve okuma düzeyi en yüksek şehirlerinden biri olmasına rağmen yılların ihmali ve rehavet nedeniyle bu tip projelere ivme verememiştir.

Bu projenin gerçekleşmesi halinde sadece İzmir değil Manisa, Aydın, Denizli ve hatta Muğla’nın da hayatına güzellik katılacaktır ( İzmir tüm bu bölgenin itici gücüdür, İzmir büyürse ve niteliği artarsa bu şehirlerinde yıldızı parlar ).

Bununla birlikte eş zamanlı olarak  İzmir’ de yaşayan yazarlar, şairler, ressamlar ve sanatın tüm dallarındaki değerlerimizi başta Türkiye olmak üzere dünyaya tanıtmak ve onları desteklemek gerekir.

İzmir yılda en az on sanatçısını, yazarını  kamu desteğiyle ünlü yapmalıdır.  Tüm ülkeye bu değerlerimizi kazandırmaktayız aslında ama bu değerler ne yazık ki İzmir’de aradıkları desteği bulamadıkları için genelde İstanbul’a taşınmakta sonuçta İzmir kaybetmektedir.

İzmir’de yapılacak her yatırım büyük ve ses getirici olmalıdır. Çünkü İzmir hak etmediği algı yanılgılarıyla anılmaktadır. Belki sayı olarak çok değil ama güzel ve büyük adımlar atılmalıdır . Yani her atılan yeni adım mutlaka ses getirmeli ve zihinlerdeki bu kötü algı bir daha oluşmamak üzere yok edilmelidir.

Bunun en önemli ayağı mimari harikalar yaratmak,bir ayağı muhteşem tarihimizi gözler önüne sermek, sanatçılarımız ve başarılı insanlarımızı tanıtmak. Sosyal hayatı eğlenceli hale getirmek, eksiksiz bunların hepsi yapılmalıdır.

İzmir aşığı Fransız sanatçı Dario Moreno'nun İzmir'e bakışını sizinle paylaşmak istiyorum:x

Canım İzmir

Canım dilber şehir, eşşiz sevgili İzmir
Ulu Çatalkayan, gökmavisi körfezin
Yeşil Yamanlar'ın, çeşitli bağlarınla
Ege'nin güzeli, inciler incisisin

Canım dilber şehir, eşşiz sevgili İzmir
Gurbette sensizim, avare bir öksüzüm
Kalbim seni arar, hep senin için çarpar
Sevgili İzmirim, canımı veririm, ben esirinim

Dünyayı dolaştım, birçok kıta aştım
Güzeilm İzmir, eşini aradım, her yeri taradım
Birtanem İzmir..

Daracık yolların, yiğit efelerinle
Körfezde mehtabın, denizde gurubunla
Güzeller güzeli, dilberler dilberisin
Senden ayrılamam, seni bırakamam..
Sevgili İzmir

 

 

Son Yazılar