Berserkerler...
Arseli Yağmur Kurt

Arseli Yağmur Kurt

Berserkerler...

13 Ocak 2018 - 23:55

Berserker’in ne olduğunu biliyor musunuz?

Berserker, ayı veya kurt postu giyen, İskandinav efsanelerinde ve Germanic mitolojisinde adı geçen cesaret ve kuvvetiyle meşhur savaşçılardır.

Amanita Muscaria türündeki halisünasyon yaptırıcı bir mantar yiyerek düşmanlarının karşısına zırhsız ve yarı çıplak olarak çıkan nordik savaşçılardır.

Ayrıca İkinci Dünya Savaşı'nda Almanların ve de Vietnam Savaşı'nda Amerikalıların bu mantar türündeki uyarıcı madde kullanarak askerler üzerinde yaptıkları deneyler de vardır.

Normal bir insandan çok daha güçlü, iri ve kuvvetli olan Berserker’ler, akli dengesi yerinde olmayan, acımasız ve vicdansız kişilerdir.

Aslında Berserker’ler, mitolojiye göre bir kişinin kontrolü altındadır ve insan ve hayvan ruhunun birleşmesiyle oluşurlar.

Berserk’in kelime anlamı “vahşi savaşçı, çılgına dönmüş olan”dır.

Ayıların veya kurtların kafataslarını, postlarını giyerek kaba bir zırh oluştururlar, insan yanları tamamen yok olmuştur, ölüm gibi kokuyorlardır.

Oldukça ilginç bir tür olan Berserkerler, bir hastalığın adını da almışlardır.

Amok, diğer adıyla Berserker Hastalığı, gözü kara, hiddetle saldıran ve öldüren, katletmeye yönelik çılgınlık durumunu tanımlar. 

Cinnet halinde olma, sonuçlarını hesap edemeden şiddet kullanma durumudur. Psikoloji biliminde amok, derin bir düşünce döneminin sonrasında gelen şiddet ve bazen cinayet ile sonuçlanan atakların görüldüğü bir tablodur.

Bu özel durum altında olan, ister silahla, ister bir araçla suç işleyen, toplu öldürme ya da yaralamalarda bulunan kişilere amok koşucusu adı verilmektedir.

Aslında her insan bir Berserker olmamak için tüm gün, tüm saatler ve dakikalar boyunca kararlar verir. İçlerindeki gaddar, cani ve ‘kötü’ tarafı susturmak ve en doğru kararı vermek için düşünürler, içlerindeki insana, empati kurabilen ve düşünebilen tarafa kulak verirler.

Her insanın içinde iki taraf vardır, ‘iyi ve kötü’ aynı Berserkerler’de olan gibi, ‘hayvani ve insani’.

Berserkerler, bunu ayırt edemiyorlar, hatta insani taraflarını unutmuş, çıldırmış haldedirler.

Fakat, bir insanın aynı bir Berserker/Amok hastası gibi davranmaması için hiçbir engel yoktur, insanlar düşünür, empati kurar ve o an aklından geçenleri uygulamayacaklarını bilirler, bunu yapamayan kişiler geçmişin mitolojik karakterlerini canlı tutan bireylerdir.

Ayırt edemezler ve tek düşündükleri çıldırmış olmalarıdır.

Berserkerlerin türü hala dolaylı ve teknik olarak yaşamaktadır, biz de bunlardan birine dönüşmemek için, her seçimi düşünerek yapmalı ve kim olduğumuzu bilmek zorundayız.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar