İMAMOĞLU ANKETLERDE ÖNDE ÇIKARSA NE OLUR?


Yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine aynı sloganın farklı varyasyonlarıyla gidiyoruz.Berkay isimli gencin seçim otobüsünden halkı selamlayan Ekrem İmamoğlu’na “Ekrem Abi..Her şey çok güzel olacak”diye bağırmasıyla Millet İttifakı’nın sloganı ortaya çıkmış oldu.

Oldu da nerdeyse tüm siyasi partiler bu sloganın üstüne adeta atladı.Cumhurbaşkanı  Ak Partililere “Her şey daha güzel olacak”, HDP Eş Başkanı meclis grup toplantısında ”Her şey muhteşem olacak”dedi.

Ahali ise stadlar başta olmak üzere heryerde, her koşulda,sosyal medyada sadece sloganı paylaşmıyor,herşeyin nasıl olacağı konusunda kafa patlatmakla meşgul.

Yüksek Seçim Kurulu’nun tarihe geçen ve gerekçesi henüz açıklanamayan kararı sonrası sadece İstanbul değil tüm Türkiye bu seçimlere kilitlenmiş durumda. Belediyeler çeşitli esprili tasarımlarla “o gün bize gelmeyin” diyorlar.

Yine belediyeler İstanbul’da oy kullanacaklar için seferber olmuş durumdalar.Ücretsiz otobüs kaldırmalar vs.Görünen o ki İstanbul’da oy vermeye gitmemiş seçmeni bu kez sandığa hem iktidar hem muhalefet taşımakta kararlı.

Cumhur İttifakı sadece “nasılsa kazanırız”diye sandığa gitmeyenlerin değil Öcalan’a sağlanan haklar ile muhafazakar HDP oylarının da peşinde.Daha önce aday çıkarmış partilerin adaylarını geri çekmeleri İmamoğlu’nun aradaki farkı açacağı şeklinde yorumlara neden olsa da seçimin nasıl sonuçlanacağı merak konusu. Anket firmalarının ilk bulguları “bıçak sırtında”bir seçim olacağı şeklinde.Peki her şey nasıl olabilir? İstanbul’u vermemek üzere her türlü kanunsuzluk yapılmışken her şey nasıl  çok güzel olabilir?

Hep şu soruya muhatap olmuşumdur.

Nasıl öngörülerin bu kadar tutuyor? Cevabım çok basit.Halkın içinde olup halkın nabzını tutmak.Şimdi gelelim öngörülere..

1. İmamoğlu’nun kazanmasının önüne geçilemiyorsa seçimler “bölgedeki hassas dengeler/savaş” nedeniyle milli güvenlik öne sürülerek ertelenebilir.Bu durumda İstanbul’u “Coca Cola’yı protesto etmek için Fanta içen” vali kayyum olarak idare etmeye devam eder.

2.İmamoğlu’nun kazanmasının önüne geçilemiyorsa Millet İttifakı Büyükşehir Belediye Başkan adayına yönelik bir girişim söz konusu olabilir.Fetö ile ilişkilendirme ya da “masa başında üretilmiş”bazı belgeler ya da kasetlerle yıpratma.

3.İmamoğlu’nun kazanmasının önüne geçilemiyorsa Cumhur İttifakı adayının mağduriyetine yönelik bir girişim söz konusu olabilir.Başarısız bir darbe girişimi ya da suikast gibi.

4.İmamoğlu’nun kazanmasının önüne geçilemiyorsa seçimler sonrası belediyeler yasasında yapılacak değişiklikle özellikle “finans”başta olmak üzere yetkiler alınabilir.Böylece sadece İstanbul değil Ankara,İzmir,Antalya gibi büyük bütçeli kentlerde zaptı rapt altına alınmış olur.Bir taşla birkaç kuş.

Daha farklı senaryolar da sayabiliriz.Sevgili Levent Kırca ”Aç gözünü seyret tekrarı yok bunun”diyordu ya “seyretmemek,ne olacağını beklememek “gerekiyor.Yazıyı yine Kırca ile sonlandıralım..

“Arada bir zülf-i yare dokunduk.
tam yerine rast geldi manzara koyduk
Olacak, olacak, olacak o kadar
Olacak, olacak, olacak o kadar“