İNCE, KOCAOĞLU , KURULTAY VE İHANET


CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, seçim gecesi başlattığı yanlışlarına devam ediyor ...
Oylar sayılırken söz verdiği gibi YSK'nın önünde beklemeyip, 5 yıldızlı bir otelde efkar dağıtan Muharrem İnce, "Benden kurultay sözü duymayacaksınız" sözünü de tutmayarak, parti tabanında sağladığı güveni temelinden sarstı.
Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile birlikte yediği bir aile yemeğinden sonra, basının önüne çıkıp,. "Yemekte sayın Kılıçdaroğlu'na koltuğu bana bırak sen kenara çekil" mealinde bir teklif yaptığını söyleyen İnce, bu söylemiyle CHP tabanındaki sempatisini de kaybetti.
İnce bunları yaparken, Kılıçdaroğlu kalırsa bir daha aday olamayacağını iyi bilen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı hemen bir yazılı açıklama yaparak, "24 Haziran seçimleri, Cumhuriyet Halk Partisi'nde acil bir değişimi zorunlu hale getirmiştir. Kamuoyu ve parti tabanının talebi de bu doğrultudadır.Bu düşüncelerimi kamuoyuyla saygıyla paylaşırım" açıklaması yaptı.
Yani dedi ki, "Kılıçdaroğlu gitsin, İnce gelsin..."
İnce gelirse koltuğu garantiydi çünkü.
Çünkü, herkes çok iyi biliyordu ki, İnce'nin Kılıçdaroğlu'na yaptığı, "Genel başkanlığı bırak sen grup başkan vekili ol" teklifinin fikir babası Kocaoğlu'nun kankası Alaattin Yüksel'di.
İnce iyi hava yakalamıştı, bunu fırsat bilip partiyi ele geçirmeliydiler.
Ne pahasına olursa olsun.
İktidar, Kasım'da erken yerel seçim yapılacağını dillendirirken, CHP'nin genel başkanlık yarışına girmesini ve seçime hızırlıksız girmesini göze aldılar.
Çünkü amaç ne ülke ne de CHP'ye gönül verenlerdi. Amaç sahip oldukları koltukları korumaktı. 
Ama bu kez sert kayaya çarptılar.
Herkesi kendileri gibi sanıp, destek vereceklerini hesapladılar.
Yapılacak bir olağanüstü kurultayda İnce partiyi ele geçirecek, Kocaoğlu da koltuğunda oturmaya devam edecekti.
Fakat evdeki hesap çarşıya uymadı.
İzmir milletvekilleri, şiddetle tepki gösterdiler.
Aziz Kocaoğlu'nun açıklamalarına en sert tepkiyi veren CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, çok ağır laflar etti:

"Partinin il başkanını belirlemeye cesaret etmesi, ilçe başkanlarını ayağına çağırması, partinin PM'ye girecek üyelerini, milletvekili adaylarını belirlemesi, ilçe belediye başkanlarını belirlemesi... Adam aslında kendini herkesin üstünde görüyor. Şimdi de genel başkanı belirlemek istiyor. Bunun yerel seçimlere 9 ay kala yapılması düşündürücü. Herkes kendi işini yapsın. Siyaset yapmak Aziz Bey'in işi değil. Aziz Bey, seçilmiş belediye başkanıdır ve İzmirlilere hizmet etmesi gerekiyor."
Aziz Kocaoğlu'nun yerel seçimlerde bir daha aday gösterilmeyeceği için bu tür açıklamalarda bulunduğu iddiasını gündeme getiren Bayır, şu iddiaları daha da ürkütücü:
"İzmir’in ulaşım sorununu çözemeyen adam, partinin ulaşımını çözmeye çalışıyor. Genel merkezin 9 ay sonraki İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Aziz Kocaoğlu değil. Bu açıklamalar buna işaret. Zaten aday gösterilmeyecekti. Genel merkez üstünü çizmişti. Şimdi çizildiğini bildiği için yeni bir yol açmaya çalışıyor. Yerine bırakacağı Alaattin Yüksel'i de genel merkez çizmişti. İstediğini aday yaptıramayacak İzmir'de. Seçime 9 ay var. Bunlar bize 4 ay kaybettirecek. Adayı ne zaman belirleyeceğiz, ne zaman sahaya ineceğiz ve nasıl sonuç alacağız? Partiyi düşünmüyor. Partiyi düşünen birisi değil. Kendini düşünen biri olduğu için selden kütük kapmaya çalışıyor.."
CHP İzmir Milletvekilleri Atila Sertel,  Bedri Serter , Özcan Purçu da yerel seçimlere kısa bir süre kala kurultay istemenin partiye ihanet anlamına geldiğini dile getirdiler.
Kocaoğlu'nun açıklaması ile fitili ateşlenen 'Kurultay' tartışmasına bir yorum da Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur'dan geldi. Batur, “24 Haziran seçimlerinden sonra partimizde başlayan olağanüstü kurultay tartışmaları;hem partimiz,hem de ülkemiz açısından son derece önemli olan yerel seçim öncesi; partimize katkı yerine; enerji kaybı ve ayrışma getireceği açık olup, zamanlaması doğru değildir.” diyerek karafını belli etti.
Başta da dedik..
Koltuğunu korumak için her şeyi göze alan Kocağlu bu sefer tutturamadı.
Tacettin Bayır'ın dile getirdiği gibi, "Selden kütük kapamayacak..."
Ne diyor İzmirli CHP milletvekilleri, kurultay isteyen Kocaoğlu'na:
"Bu şartlarda Kurultay istemek partiye ihanettir..."
Hadi bakalım şimdi yanıtını ver..
Partiye ihanet ediyor musun..
Etmiyor musun...