Kültür Başkenti İzmir


Türkiye sadece Türkiye değildir, bir büyük milletin dünya coğrafyasının mMerkezinde tarih yazdığı bir vatandır. Türk Coğrafyası tarihi Çin Seddi’nden Adriyatik'e, Sibirya'dan Akdeniz’e uzanan bir alanda binlerce yıllık bir geçmişte dünya tarihinin ana, anahtar unsurudur.

İzmir de bu coğrafyanın Avrupa kültürüyle Türk kültürünün sentezlendiği , Türkiye'nin Kültür Başkentidir.

Güzel İzmirimiz Türkiye’nin Kültür Başkenti olabilir.

Bu adım adım, çok katmanlı bir proje ile rahatlıkla yapılabilir ve yapılan işlerin Türk Dünyası, Türk kültür birliğine büyük katkısı olur.

Önceki makalelerimde Türk Dünyası'nın Merkezi İzmir konusunu işlemiş, İzmir de Türk Dünyası Üniversitesi kurulmasını önermiştim. Bununla birlikte mimari şaheserler yapılması da gerekiyor. Mesela şehrin dört bir yanında Orhun yazılarının bire bir kopyası başta olmak üzere orta Asya Türk Dünyası eserlerinin bire bir kopyası, Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden en güzel örneklerin bire bir kopyası yapılabilir.

Yine önceki makalelerimde ele aldığım İzmir müzeler adasında Osmanlı, Selçuklu ve Modern Türkiye Cumhuriyeti Müzeleri, İyonya Müzesi ve İzmir Levanten Müzesi Türk Dünyası kültürünün Avrupa ve Antik İyonya kültürünün sentezlendiği yapılar olacaktır.

Diğer bir  makalemde ele aldığım neşe ve eğlence caddesi projesinde gençlerimizin içine sığmayan neşeli hayatlarının serbestçe yaşandığı bir eğlence alanı.

Ve yine İnciraltı kültür ve sanat merkezi, Urla'da Mega Üniversite Kampüsü, Karşıyaka'da dünyanın en büyük Tematik Akvaryumu, Karşıyaka güzel sanatlar ve mimarlık üniversitesi..

Bu konularını geçmiş makalelerimde ele almıştım.

İzmir ve İzmirlilerin başaramıyacağı iş yoktur.

Güzel İzmirimiz her şeyin daha da iyisini hak ediyor.

İzmir Türkiye’nin göz bebeği, İzmir Türkiye’nin en güzel şehri...