İzmir'in trafik sorunu nasıl çözülür?


İzmir'in trafik sorunu önceki köşe yazılarımda da belirtiğim gibi; Karşıyaka- Konak,Bornova- Konak ve göreceli daha az olarak ta Üçkuyular- Konak trafiğinden ibarettir.

Bu trafik akımları özellikle sabah işe gidiş ve akşam eve dönüş saatlerinde, Konak-Alsancak, Çankaya- Basmane , yani şehrin merkezini ve kademe kademe tüm merkezle bağlantılı ilçeleri kilitlemektedir .

Şehrin bir çok yerinde değişik büyüklükte olumsuzluklar olmakla birlikte ana sorun bunlardır.

Daha önceki köşe yazılarımda bu sorunlar için bir çok önerim olmuştu.

Aslında bu öneriler yan yana geldiğinde bir bütün çözüm önerisini ortaya çıkarıyor.

1. Konak-Karşıyaka git gel kısa Metro: Körfezden denizin altından geçen bir kısa metro hattıyla İzmir'in iki yakasını hem İzban, hem tramvay hem de metro hattıyla birleştiren bir öneri. Buna  eş zamanlı olarak Üçkuyular-Narlıdere ve Üçyol -Buca Metro çalışmalarının bekletilmeksizin başlatılması ve böylece İzmirin kaybettiği zamanın telafi edilmesi gereklidir.

2. Metro dış uç ana istasyonlarda ücretsiz ya da karşılığında 24 saat ücretsiz metro bileti olan Metroparklar( Otopark)

3. Şehir içindeki kapalı otoparkların 3 saatliğine ücretsiz olması.

4. Tramvayın >Üçkuyular yan-tali yoldan Narlıdere,Güzelbahçe'ye kadar da sahil yolundan devam ettirilmesi.

5. Sultan Alparslan körfez geçiş projesinin yapılması.

Yukarıda saydığım adımlar aynı anda -eş zamanlı başlatılmalıdır. Bu adımlar sayesinde birinci yılda trafik rahatlar, 2. yıl da bariz düzelme sağlanır ve 5 yıl sonunda iddia ediyorum İzmir'in trafik sorunu uzun yıllar kökünden çözülmüş olur.

Ayrıca şu an çalışmaları devam eden Konak tramvay güzergahı özellikle Gümrük-Konak Pier önünde yapılan yolun daralmasına neden olan ve tek yön uygulaması nedeniyle az olan trafik sorunu bence hatalı güzergah nedeniyle artmıştır.

Konak Pier önünden tramvay deniz kenarından devam edip Gaziosmanpaşa Bulvarı'na devam etmelidir ve tek yön uygulaması kaldırılmalıdır.

Sevgiyle Kalın... İzmir daha çok güzellikleri hak ediyor.