KANSER HÜCRELERİNİ İKİ GÜNDE YOK ETTİ!

KANSER HÜCRELERİNİ İKİ GÜNDE YOK ETTİ!

ABD'deki araştırmada, Anadolu'da yayla muzu olarak da bilinen "ışgın" isimli sebzenin kanser hücrelerinin gelişimini durdurduğu ortaya çıktı

13 Haziran 2018 - 17:08 - Güncelleme: 13 Haziran 2018 - 20:01

ABD'nin Atlanta Üniversitesi'nde iki aşama hâlinde yapılan deneyler fareler üzerinde gerçekleştirildi. Işgında bulunan parietin isimli kırmızı pigmentler kanser hücrelerine enjekte edildi.

Sadece iki gün içinde kanser hücrelerinin yarısının öldüğü görüldü. Pigmentlerin modifiye edilmiş bir çeşidinin de tümörlerin gelişimini azalttığı belirlendi. Araştırmadan çıkan bu bulgu yeni bir kanser ilacının da habercisi. Uzmanlar ışgından yapılmış kanser ilacının birkaç yıl içinde kanser tedavisinde kullanılabileceğini belirtiyor. Ancak her ne kadar deney sonuçları olumlu olsa da ışgının ilaca dönüştürülmesi için birçok yeni araştırma yapılması gerektiği belirtiliyor.

Işgın hakkında bulunan keşif bilim dünyasında büyük bir heyecan yarattı. İngiliz Daily Express gazetesinde "Işgın hayatınızı kurtarabilir " başlığıyla yayımlanan haber dünya basınında büyük yankı buldu. 


ANADOLU'DA SEVİLİYOR 

Kuzukulağıgiller familyasından olan ışgının Latince ismi Rheum ribes. Işgın Anadolu'da ışkın, aşgın, aşkın, eşkin, eşgin, ıçgın, ıçkın, uçgun, uçkun, uşgun ve uşkun isimleriyle de biliniyor. Doğu Anadolu bölgesinde ise yayla muzu ve dağ muzu olarak da bilinen bu sebzeye yetiştiği yöreye göre Van muzu ve Hakkâri muzu gibi isimler de veriliyor. Işgın, Güneybatı Asya'nın ılıman ve subtropikal bölgelerinde yetişiyor. Tozlaşması rüzgârlarla olan ve kendi cinsinin diğer türleriyle melezlenebilen ışgın tıbbi bitkiler sınıfına girdiğinden farmakolojik araştırmalarda çok sık kullanılıyor. Çiğ olarak yenen, zeytinyağlı, yumurtalı yemeği ve reçeli de yapılan ışkın oldukça farklı tariflerde kullanılıyor. Ancak Türk botanik bilimciler bilinçsiz ve uygun olmayan yöntemlerle toplanan ışgının Anadolu'da yok olma tehlikesi altında olduğu uyarısını yapıyor.

YORUMLAR

 • 13 Yorum
 • Haksız kose
  11 ay önce
  Arkadaşlar ben muş ta otutuyorum babam pankreas kanseriydi ve ölmeden bir kaç ay önce yani geçen sene mart nisan ayında yanıma geldi ve ıçkından o kadar çok yedi ki çok seviyordu faydasından değil yani ve babam yanımdan gittikten 4 ay sonra vefat etti yani umudunuzu kırmak istemem ama malesef biz hiç bi faydasını görmedik
 • semiha kocaeli
  2 yıl önce

  Bolu da da yetişir biz kaldırık otu deriz

 • Firengiz Mustafayeva
  2 yıl önce

  bu bikinin adi Kanada olkesinde rubab adlanir

 • Aziz erinc
  3 yıl önce

  Işkın aynı zamanda, şeker hastalığı tedavisinde kullanılmaktadır.Kökü kaynatılarak şeker hastalığı tedavisinde kesin sonuç vermekte idi!

 • Aziz erinc
  3 yıl önce

  Bu bitkinin adi ışkın olarak bilinir ve Bingöl ilinin yüksek dağlık bölgelerinde yetişir! Kısacası bizim köy bu bitkinin Anavatanıdır.Her yıl 20 Nisanda çıkar ve Ağustos 'un sonuna kadar olur.En uzun ömrü bizim köyde olur! KarlarınrnErimesi ile başlar ve karların bitmesi ile biter.

 • seliqe
  3 yıl önce

  bu bitkinin adi azerbaycanda cashirdi,altiaqagda bitir may ayinda

 • Gulten bal
  3 yıl önce

  Merhabalar bunun fıransızca adını bilen varmı aranızda ben araştırdım bulamadım rnBilen bilen varsa paylaşırmısınz teşekkür ederim

 • ali kaya
  3 yıl önce

  http://journals.tubitak.gov.tr/biology/issues/biy-00-24-3/biy-24-3-2-9903-1.pdf

 • selami Kösehan
  3 yıl önce

  Hemen de ilaca dönüştürün milleti soyun zaten, manavlarda satalım diyen yok zaten....

 • sabahat
  3 yıl önce

  PEKİ ANADOLUDA YETİŞEN BİTKİNİN FAYDALARI NEDEN AMERİKALILAR :TARAFINDAN TEST EDİLİYOR. BİZ TIP FAKÜLTELERİNDE DR. YERİNE NE YETİŞTİRİYORUZ????

 • Sevgi Feyzioğlu
  3 yıl önce
  Çocukken Siirt'te bu bitkiyi çiy yerdik.Tadı ve kokusunu hâlâ unutamam.İzmirde ve başka hiçbir yerde rastlamadım.Tıbba faydası olduğuna sevindim.
 • Nurten çiftçi
  3 yıl önce
  Eşimde kum ve taş sorunu vardı ve ışkın kesin çözüm oldu böbrekleri temizliyor.% de %
 • Nusret Var
  3 yıl önce

  Van erciş İlçesinde çok sevilen ve yabani bir sebze türüdür.Özellikle mayıs- haziran aylarında toplanır pazarlarda da satılır,tadı üzüm bağı ışgınının tadına benzer ancak biraz daha ekşimsidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“10 Numara” projeler
“10 Numara” projeler
EGE'DE ÜRETİLDİ ! ÇÖLDE BİLE DOMATES YETİŞTİRİLEBİLECEK !
EGE'DE ÜRETİLDİ ! ÇÖLDE BİLE DOMATES YETİŞTİRİLEBİLECEK !